Ağustos sıcaklarında oruç tutmak hepimizi zorluyor. Fakat yapacağınız birkaç küçük değişiklikle oruç tutarken daha rahat hissedebilirsiniz. İşte birkaç öneri...


Bol lifli beslenin!
Ramazan'ın en zevkli yanı da kurulan muhteşem iftar sofralarıdır. Fakat sofranız ne kadar kalabalık olursa olsun, bütün gün aç kaldığınızdan dolayı çoğu zaman kendinizi bir türlü tok hissedemezsiniz. İftardan sahura kadar olan süre içerisinde ara ara sürekli canınız bir şeyler atıştırmak ister...Ramazan ayında sizi tok tutan yiyecekler seçmeniz bu yüzden önemlidir.
Bilinenin aksine fazla ekmek yemek ya da karbonhidratlı besinler tüketmek size tokluk hissi vermez. İftar menülerine özel ağır, yağlı yemeklerin ise hiç yardımı olmaz. Ancak lif oranı yüksek besinler ve diyet lifi takviyesi alarak tokluk hissedebilirsiniz. Böylece aşırı yeme isteğinizin önüne de geçebilir, kilo almaktan kurtulabilirsiniz.
İftardan sahura sağlığınıza destek ürünler için tıklayın!
İftar menünüze mutlaka çorbayla başlayın!
Özellikle sıcak havalarda oruç tutarken en çok ihtiyacımız olan şey, su ve sıvı takviyesidir. Sıvı kaybı gün boyu kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenizin başlıca nedenidir. Halbuki, sıvı kaybı ve halsizliği önlemek için iftardan sahura kadar bol bol vaktiniz var...
Yeterli sıvı takviyesi için iftar menüsüne çorbayla başlamanız size yardımcı olacaktır. Böylece kendinizi daha tok hissedeceksiniz. Ayrıca sıvı ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabileceksiniz. Meyve ve bitki çayı tüketimi de sıvı ihtiyacınızı karşılamak için en büyük yardımcınız olacaktır. İftar ve sahurda alacağınız enerji veren besin takviyeleri ise halsizliği yenerek oruç tutarken gün boyu kendinizi mükemmel hissetmenizi sağlayacaktır.
Ramazan'da kilo vermek için! Tatlı yerine yaz meyveleri!
Meyve; lifli yapısıyla açlık hissinizi bastırır. Su tüketimiyle birleşince de mükemmel tokluk hissi yaratır. Aynı zamanda iftardan sonra hemen tatlı yemektense bir müddet bekleyip meyve tüketmek tatlı isteğinizi de bastıracaktır. Böylece kilo alımının da önüne geçebileceksiniz. Aynı zamanda her gün kilo ölçümünüzü ve mümkünse vücut analizinizi yapmayı da ihmal etmeyin.
Ramazan'da kilo vermenizi kolaylaştıracak zayıflama taytları, kemerler hepsi burada, tıklayın!
Bu Ramazan artık sigaradan kurtulun!
Evet, bu Ramazan kendiniz için bir iyilik yapın ve artık sigaranın bütün zararları etkilerini hayatınızdan çıkartın!
Sigara bırakma küpesi ile sigara içmek aklınıza gelmeyecek... Hem oruç tutarken rahat edeceksiniz, hem de sigarayı hayatınızdan tamamen çıkartabileceksiniz.