Yaşam kalitesini düşüren parkinson hastalığında ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi müdahale ile titremelerde yüzde 70'e yakın iyiileşme sağlanıyor.

Konya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hülagü Kaptan, daha çok yaşlılarda görülen Parkinson hastalığında 50 yıldır büyük gelişmeler kaydedildiğini söyledi.
Bu tip hastaların kuvvet, duyusal ve mental durumlarının öncelikle çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Kaptan, “Hastalık yoktur hasta vardır prensibi, parkinsonlularda daha çok önem arz etmektedir. Bu hastalarda hareket yavaşlığı, hareketlerdeki koordinasyon bozukluğu ve titremeler yaşam kalitesini ciddi şekilde bozmaktadır. Su dahi kendi kendine içemeyecek duruma gelebilmektedirler. Parkinson’lu hastalarda %40–50 depresyon bulgularına rastlanılmaktadır. Depresyon; kadınlarda, depresyon öyküsü olanlarda ve 55 yaşından önce Parkinson hastalığına yakalananlarda daha sıktır.” dedi.
CERRAHİ MÜDAHALE
İlaç tedavisinde sıklıkla leva dopa kullanıldığını ifade eden Kaptan, “ Uzun süre bu ilacın kullanılması ile bir takım yaşamı zorlaştırıcı hareket bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda ya ilaç dozu azaltılmalı ya da cerrahi seçenek göz önüne alınmalıdır. Cerrahi (deep brain stimulation) ile bu sorun tama yakın şekilde çözülebilmektedir. Cerrahi (deep brain stimulation) girişim; hasta uyanıkken beyne 2 ayrı noktadan girişimde bulunulması ve Parkinson hastalığına neden olan noktaların milimetrik olarak etkisizleştirilmesidir. Bu normal bir ameliyattan farklıdır. Hasta uyanıktır ve hasta ile iletişim halinde işlem gerçekleştirilmektedir. Operasyonla eş zamanlı yapılan MR (Magnetik Rezonans ) ve Bilgisayarlı Beyin Tomografisi ile girişimin güvenliği artırılmaktadır. Bu şekildeki bir cerrahi ile titremelerde %60–70 azalma beklenilmektedir ki; bu da hastanın yaşam kalitesi üzerinde olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Cerrahi tedavinin etkinliğin de en önemli faktör doğru hasta seçimidir. Hasta seçiminde mevcut bilimsel kriterleri uyum cerrahi başarı şansını da artıracaktır.” diye konuştu.