Ramazan'da Kana Olan İhtiyaç Artıyor Ramazan Aynın Gelmesi ile Birlikte Kan Bağışlarında Ciddi Oranda Düşüş Yaşandığı Bildirildi. Önceki Ramazanlarda Bu Kadar Düşüş Yaşanmadığı Bildirilirken, Bu Seneki Düşüşün Sıcaklardan Olduğu Belirtildi. Türk Kızılayı Burdur Kan Merkezi Birim Müdürü Dr. Levent Önder, Ramazan Ayında da Çalışmaların Aralıksız Devam Ettiğini Belirtti.
Ramazan aynın gelmesi ile birlikte kan bağışlarında ciddi oranda düşüş yaşandığı bildirildi. Önceki Ramazanlarda bu kadar düşüş yaşanmadığı bildirilirken, bu seneki düşüşün sıcaklardan olduğu belirtildi.

Türk Kızılayı Burdur Kan Merkezi Birim Müdürü Dr. Levent Önder, Ramazan ayında da çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti. Ancak Ramazan boyunca sabit kan alma birimlerinin çalışma saatlerinin, kan bağışçılarının oruçlu olacağı düşünülerek yeniden düzenlendiğini kaydeden Önder, "Belediyelerimizin Ramazan şenliklerinde, Teravih ve Cuma namazlarında camilerimizde gezici ekipler de planlanmıştır. Yaz aylarının sıcak geçmesi ve Ramazan ayında kan bağışı sayısında yaşanan düşüş sonucu mevcut kan stoklarının azalması hastalarımızın mağdur olması riskini doğurmaktadır. Bir mağduriyet oluşmaması için Ramazan ayı çalışma saatlerimizin ve kan ihtiyacının duyurulması, insanlarımızın kan bağışına teşviki büyük önem taşımaktadır." dedi.
Hem Burdur'un artan kan ihtiyacı hem de resmi ve özel hastanelerin kan ihtiyaçlarını Kızılay kan merkezlerinden temin etme zorunluluğu Kızılay kan merkezlerinin sorumluluğunu artırdığını ifade eden Önder, "Burdur Kan Merkezi olarak tek bir insanımızın bile mağdur olmasını istemiyoruz. Hastalarımızın ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerinin temin edilebilmesi amacıyla; Burdur Kan Bağışı Merkezi'mizde kan bağışı kabul etmekteyiz. Ayrıca, Ramazan ayı boyunca her hafta Salı akşamı iftardan sonra Gölhisar Çeşme Camii önünde, her hafta Çarşamba akşamı Burdur Cumhuriyet Meydanı'nda her hafta Perşembe akşamı ise Bucak BİM Market karşısında kan bağışı etkinlikleri düzenlemekteyiz." ifadelerini kullandı.