Aşırı sıcakların yaşandığı son günlerde deniz ve havuzlara olan ilgi artarken, uzmanlar mantar hastalıklarına karşı uyarıda bulundu.

Dahiliye Uzmanı Dr. Ziya Öztürk, mantar hastalıkları hakkında bilgi verdi. Dr. Öztürk, mantar hastalıklarının en çok parmak arası, koltuk altı, kasık gibi vücudun kıvrım yerlerinde barındığını; bunun dışında sırt, göğüs, ayak tırnaklarında da sıklıkla görüldüğüne dikkati çekti. Öztürk, kızarıklık, soyulma, beyaz kabuklanmalar, şiddetli kaşıntı ve kötü kokunun mantar hastalıklarının en sık rastlanan belirtileri olduğunu kaydetti.

Öztürk "tırnağın mantar hastalığın da tırnakta boşalma, kalınlaşma, renk ve şekil değişikliği görülür" dedi.

Mantar hastalıklarına yakalanmayı kolaylaştıran faktörlere de değinen Öztürk, "sağlıklı derinin ph'ı 5.5 civarındadır ve bu değer vücudumuzu mantar hastalıklarına karşı korur. Ph'ın nötr ya da bazik değerlere gelmesi mantar enfeksiyonunun vücudumuza yerleşmesine yol açar. Yani mantarın vücudumuza yerleşip hastalık yapmasında en önemli faktör nem-ıslaklıktır" şeklinde konuştu. Dr. Öztürk, nemin çok olduğu yerlerde fırsatçı mantarların çok çabuk çoğalarak insanlara bulaşabileceğinin altını çizdi; insanları ıslak terlikler, kumlu alanlar ve havuz kenarları gibi nemim yoğun olduğu ortamlar konusunda uyardı.

Mantar hastalıklarından korunma konusunda bilgi veren Öztürk, şu önerilerde bulundu: "Nemden uzak durmak, pamuklu ve terlemeyi önleyici çorap ve çamaşır giyinmek, terleme, banyo, deniz ve havuz sonrası çok iyi kurulanmak, toplu kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşmamak gerekiyor."

-MANTAR HASTALIKLARININ TEDAVİSİ-

Mantar hastalıklarının tedavisine değinen Öztürk, derinin mantar hastalığına yakalanmasında daha çok lokal, krem tarzı tedavilerin uygulandığını, çok yayılan deri enfeksiyonları ve tırnak tutulumlarında ise ağız yolu ile alınan ilaçların etkili olduğunu ifade etti. Tedavideki en önemli noktanın, doktorun belirttiği tedavi süresine uymak olduğunu dile getiren Dr. Öztürk, "hastalar ilaçları birkaç gün kullanıp şikayetleri azalınca bırakmamalı" dedi.

AA