Da Vinci robotuyla yumurtalık tüpleri açılan 33 yaşındaki Merva Erkek, kendiliğinden hamile kaldı. Dünyada 50 hastanın robotla operasyonun ardından hamile kaldığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Göçmen, 'Türkiye'de 3 hastamız daha hamile kaldı, bu vakaları yayınlamayı düşünüyoruz' dedi

Eşi ve 11 yaşındaki çocuğu ile Amasya Merzifon'da yaşayan Merva Erkek'in ikinci çocuk hayali, Da Vinci robotuyla tüplerinin açılmasının ardından gerçek oldu. Erkek, operasyondan 5 ay sonra kendiliğinden hamile kaldı.

Akşam Gazetesi'nden Türkan Yılmazer'in haberine göre, yıllarca çocuk isteyen ancak bazı sağlık sorunları sebebiyle yumurtalık tüplerini bağlatmak zorunda kalan Merva Erkek, bebek isteğinden mecburen vazgeçti. Ancak çözüm arayışından hiç vazgeçmedi ve 2009 Ekim ayında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi Prof. Dr. Ahmet Göçmen'e muayene olan Merva Erkek, robotik cerrahi ile yumurtalık tüplerinin açılabileceğini öğrendi. Prof. Dr. Göçmen, Erkek'e, yumurtalık tüpleri açıldığında yeniden hamile kalma şansının olabileceğini söyledi ve Da Vinci robotuyla ameliyat yöntemini önerdi. 21 Ekim 2009'da ameliyat olan Merva Erkek'in heyecanlı bekleyişi 5 ay sonra müjdeli bir haberle mutluluğa dönüştü. Çok sevindiğini söyleyen Merva Hanım, 'Bu bizim için mucize gibi bir şeydi, kendiliğimden hamile kalmıştım. Bir anda rüyalarım gerçek oldu. Şu anda 5 aylık hamileyim ve her şey yolunda gidiyor. Hiçbir sorunum yok' diye konuştu.

4 HASTA BEBEK BEKLİYOR

Da Vinci'nin birçok alanda olduğu gibi yumurtalık tüplerinin açılmasında da kullanılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Göçmen şöyle konuştu:
'Merva Hanım'ın muayenesinde hiçbir probleminin olmadığını tespit ettik. Yumurtalık tüplerini açtığımızda hiçbir riskinin olmayacağını anlattık. Kabul etti. O bu yöntemle ameliyat ettiğimiz ilk hastamız oldu. Onun gibi 3 hastamız daha var. Bugüne kadar Da Vinci ile tüplerini açtığımız 9 hastadan 4'ü hamile kaldı. Bir kısmı için de henüz bekleme aşamasındayız. Tüpler açıldıktan sonra gebelik şansı yaklaşık olarak yüzde 50 ila 70 arasındadır. Hastalarımız hamilelik müjdelerini verdiklerinde biz de çok mutlu oluyoruz' diye konuştu.

DÜNYADA 50 VAKA VAR

Dünyada robotik cerrahi ile tüplerin açılmasıyla ilgili yayınlanmış 50 vaka olduğunu anlatan Göçmen, bu yöntemin avantajlarını şöyle sıraladı:
'Robotik cerrahi ile tüpleri açarken bir tür mikroskop altında işlemleri yapmaktayız. Çok ince dikişler kullanarak ve tüplerin iç kısımlarını çok yakın planda görerek açmaktayız ve dikişlerimizi uygulamaktayız. Bu durum hem gebelik şansının yükselmesine yol açıyor hem de hastanın karnını açmadığımız için yapışıklık riskini azaltıyor. Aynı zamanda hasta ameliyat sonrası dönemde çabuk ayağa kalkıyor, işine çabuk dönüyor ve ağrısı daha az oluyor. Ayrıca daha estetik bir iyileşme ortaya çıkıyor.'
Prof. Dr. Göçmen Türk doktorlar olarak uyguladıkları vakaları toparladıklarını ve yayınlamayı düşündüklerini de söyledi.

Ben sayısı 50 olanın deri kanseri riski var
HER insanda az ya da çok sayıda ben vardır. Bunların sayıları bazen birkaç tane, bazen de onlarca olabilir. Ancak uzmanlara göre bu benlerin sayısı önemli. Amerikan Hastanesi'nden Dr. Halil Bayazıt, 'Vücutta 50'den daha fazla sayıda ben olması kişide deri kanseri oluşma riskini artırır' diye uyardı. Bayazıt, benlerinizdeki değişiklikleri takip ederken şunlara dikkat etmenizi önerdi:
1- Asimetri: Benin bir yarısının şekil, büyüklük ya da renklenme açısından diğer yarısına benzememesi.
2- Sınırlar: Benin kenarlarının düzensiz, girintili, çıkıntılı ya da belirsiz görülmesi.
3- Renk: Benin birden fazla renk içermesi.
4- Çap: Benin büyüklüğünün yarım santimden büyük olması.
5- Mevcut bir benin yüzeyinde kanama, yara ya da kabuklanma başlaması.