Akciğer kanseri teşhisiyle Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde tedavi gören 65 yaşındaki Şahit Beydilli, kendisini bu hale getirenin, 8 yaşında tanıştığı 'sigara' olduğunu belirtti.

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde yaşayan ve dört aydır SDÜ Tıp Fakültesi'nde tedavi gören Beydilli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 2-3 paket içtiğini anlattı.

Sekiz yaşında bir berber çırağıyken ustasının ''beynin ısınsın'' diye verdiği sigarayla ''dumanlı hayata'' giriş yaptığını kaydeden Beydilli, açık havada, ormanda çalışmasının etkisiyle uzun bir süre sigaranın kendisinde yarattığı etkilerden haberdar olamadığını belirtti.

Sigaranın vücudunda yarattığı tahribatla 50 yaşında tanıştığını ifade eden Beydilli, şunları söyledi:

''Önce öksürükler başladı, nefes darlığı çekmeye başladım. Merdivenlerden çıkamaz oldum. Kalp krizi geçirdim. Damarlarımın zarar gördüğü tespit edildi. En önemlisi de kalp doktorum sigaradan vazgeçmem gerektiğini ve beni kalp doktorundan önce göğüs hastalıkları uzmanının görmesi gerektiğini belirtti. Göğüs hastalıkları servisine gittiğimde de acı gerçekle karşılaştım. Akciğerimde 6,5 santimetre büyüklüğünde kitle gözüktü ve kitlenin bütün vücudu sardığı belirlendi. Dört aydır tedavi görüyorum. Tedaviye yanıt veriyorum ama ömrümün de çok kısa olduğunu biliyorum. Yaşasam yaşasam 1-2 yıl yaşarım, o da acı ve ızdırap içinde.''

Sigaranın hayatına ağır bedeller ödettirdiğini söyleyen Beydilli, vücudunu, hayatını sigaraya kurban verdiğini kaydetti. Sadece kendisine değil, ailesine de zarar verdiğini ifade eden Beydilli, pasif içici konumundaki eşinin de kısa bir süre önce kalp krizi geçirdiğini ve damarlarında sorun çıktığını anlattı. Sigaranın kendisi ile sevdikleri arasına girdiğini söyleyen Beydilli, ''Sigara içtiğim için torunlarım, kızım, çocuklarım yanıma gelmiyor'' dedi.

İnsanlara sigaranın kölesi olmamaları için tavsiyelerde bulunan Beydilli, ''Yalvarıyorum insanlara, asla yanına bile varmasınlar, 'içmesinler' demiyorum, yanından bile geçmesinler. İçenler varsa mutlaka vazgeçsinler. Bu meret sizi içten içe kemiriyor. İmkanım olsa 8 yaşına döner ve bu meredi elime bile almazdım'' diye konuştu.

-AMELİYAT ŞANSINI KAYBETTİ-

SDÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Araştırma Görevlisi Dr. Taner Gonca da, hastanın dört ay önce kendilerine geldiğinde akciğer kitlesi varlığının tespit edildiğini ve bu doğrultuda tedaviye alındığını bildirdi.

Çok erken yaşta sigaraya başlayan Beydilli'nin akciğerindeki kitlenin bütün organlarına yayılması üzerine ameliyat şansını kaybettiğini ancak ilaçlı tedaviye başlandığını söyleyen Gonca, sigarayı eskiden 2-3 paket içtiğini, şimdi ise azalttığını ancak tedaviye tam yanıt alabilmesi için sigarayı tamamen bırakması gerektiğini belirtti.

Hastanın tedaviye yanıt verdiğini kaydeden Gonca, ''Biz ne kadar sigaranın zararlarını anlatsak da hastamız bunu çok iyi biliyor. Acılarını yaşıyor. Sigaranın kendisine yarattığı tüm rahatsızlıkların farkında'' dedi.

AA