Ramazan ayında sigara içiminin azaldığı, kronik bronşit veya astım hastalarının akut atak (solunum fonksiyonlarında azalma, şiddetli öksürük) nedeni ile polikliniklere yaptığı başvuruların yüzde 25 düştüğü, böylece hasta sayısının bin 200'den, 800'e gerilediği bildirildi.

Ancak Ramazanda 17 saat sigara içmeyip, iftardan sahura kadar olan sürede 2-3 paket sigaraya yüklenmenin ise nikotin zehirlenmesine neden olduğunun altını çizen Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç Dr Sedat Altın, "Nikotinde doz aşımı, ellerde titreme, çarpıntı, beyin fonksiyonları açısından hafızada azalma, oryantasyon bozukluğu (bulunduğu ortamı tam tespit edememe) ve baş dönmesine neden oluyor" uyarısında bulundu.

-SİGARA TÜKETİMİ KONTROL EDİLEBİLİR BİR HASTALIK-

Doç.Dr. Sedat Altın, ANKA muhabirinin Ramazan ve sigara tüketim ilişkisine yönelik sorularını yanıtladı. Dünya Sağlık Örgütü'nün sigara tüketimini, kontrol edilebilir bir hastalık şeklinde tanımladığını belirten Altın, sigarada bulunan nikotinin beyinde, aslında mutluluk hormonu salgılattığını, 8 saniyede kendine güven ve mutlu olma halinin ortaya çıktığını, bu etkinin en fazla yarım saat sürdüğünü, kişilerin de aynı hissi tatmak için yine sigaraya sarıldığı bilgisini veren Altın, "Sigaranın bırakılamama nedenleri bu" dedi.

-BEYİN HÜCRESİNDEN AYAK TIRNAĞINA KADAR SİGARANIN ETKİLEMEDİĞİ HÜCRE YOK-

İnsanların, içinde 4 bini zararlı, 250'ye yakın kanser yapıcı bir maddeyi para verip aldığını vurgulayan Altın, "Kişiye hergün "25 gram fare zehiri alacaksın" deseniz almaz. Fakat o fare zehirinin içerdiği madde, sigaranın içinde var. Kanser yapıcı maddeler de birikici etki yapıyor. Sonuçta ağız, yutak, gırtlak, bütün genital organlar, beyin, karaciğer, böbrek olmak üzere sigaranın, beyin hücresinden ayak tırnağına kadar etkilemediği hücre yok. Sistemin ayakta kalması için damar yapımız var. Sigara hem damarı bozuyor, hem de oksijenlenmeyi bozarak hücrelerin beslenmesini bozuyor. Sigaranın en büyük özelliği damarları kasıyor ve o bölgeye giden kan akımı azalıyor. Bunun sonucunda, mesela damar hastalığı olanların damar hastalıklarını artırarak bacakların kesilmesine yol açabiliyor. Aynı şekilde kalp krizi geçirmeye de yol açıyor" dedi.

-RAMAZANDA SİGARAYI BIRAKMA İHTİMALİ YÜKSEK-

Sigarayı bırakmak isteyenlerin Ramazan dönemini fırsata dönüştürebileceğini belirten Altın, yine Ramazan ayında sigara tüketimiyle ilgili iki farklı gelişme yaşandığını söyledi. İlkinin sigara tüketiminin azalması olduğunu belirten Altın, "Ramazan ayının şöyle bir faydası var. Kişi 16 saat oruç tutuyor. Bu fırsata dönüştürülebilir. Kişi 16 saat içmiyorsa, sonrasında da içmeye bilir. Psikolojik destek de alındığında Ramazan döneminde sigara bırakma ihtimali daha yüksek. Sigarayı aniden bırakmada başarı şansı çok yüksek. "Yavaş yavaş azaltayım' dediğiniz zaman tekrarlama oranı yüksek oluyor. Aniden bırakırsanız başarı şansı yüzde 80, aralıklı olarak bırakmaya çalışırsanız başarı oranı yüzde 6" dedi.

-NİKOTİN YÜKLEMESİNE DİKKAT-

Ramazan'da sigarayla ilgili yaşanan bir diğer gelişmenin ise sigarayı 16 -17 saat bıraktıktan sonra, iftarda aniden sigaraya yüklenmek olduğuna dikkati çeken Altın, "Oruç açmasını sigarayla yapan hastalar da var. İftardan sahura kadar olan 7-8 saatlik sürede 2-3 paket sigara içenler oluyor. Gündüz sigara içmeyip, akşam sigaraya yüklenildiği taktirde sakıncaları çok daha fazla. Nikotin, doz aşımına gittiği zaman öncelikle ellerde titreme, çarpıntı, beyin fonksiyonları açısından hafızada azalma, baş dönmesi, bazı kişilerde oryantasyon bozukluğu (bulunduğu ortamı tam tespit edememe) gibi sıkıntıları oluyor. Tansiyon problemi olanlarda, tansiyonun yükselmesine yol açıyor" uyarısında bulundu.

-POLİKLİNİKLERDE HASTA SAYISI BİN 200'DEN 800'E DÜŞTÜ-

Ramazan dolayısı ile hastaneye kronik bronşit veya astım nedeni ile gelen başvurularda belirgin bir azalma olduğunu, polikliniklere başvuru sayısında yüzde 25 düştüğünü bildiren Altın, "Hastanemize gelen hasta sayımız bin 200'dü. Şimdi yüzde 25'lik düşüşle 800'e gerilemiş durumda. Bu şunu gösteriyor. Ramazan döneminde içilen sigara miktarı muhtemelen azalıyor. Poliklinikler boş şu anda" dedi. Hasta profillerinin yaklaşık yüzde 55-60'ını astım ve koah, yüzde 15'ini akciğer kanseri, kalanı ise zatürre ve tüberküloz hastalıklarından oluştuğu bilgisini veren Altın, "Bariz azalma astım ve koah hastalarda. Bunun da sigarayı az tüketmekle ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu kişilerin hastaneye başvurusunun asıl nedeni akut atak dediğimiz, hastalığın üzerine bir enfeksiyon eklenir, emboli dediğimiz bir pıhtı atabilir veya kalp yetmezliği olabilir. Bu hastalar sigarayı daha az içtiklerinde akut atak da azalıyor" dedi

ANKA