Ramazan'da sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmemenin dayanılmaz baş ağrılarına neden olabileceği belirtildi.

Nöroloji Uzmanı Dr. İsmail Tuzlu oruç tutarken pek çok kişinin ortak sorunu olan baş ağrısının önüne geçebileceğini belirtti. Dr. Tuzlu, "Bunun için yapılması gereken en önemli şey, iftarda mideye aşırı yüklenmemek, bol bol su içmek, sahurun son saatine kadar azar azar ve sık beslenmek. Ayrıca migren hastalarının tetikleyici besinlerden uzak durmaları, gerilim tipi baş ağrısından yakınanların ise mümkün olduğunca stresten uzak durmaları baş ağrısından korunmanın bir diğer önemli yolunu oluşturuyor." dedi.

Migren hastalarının gece sahura kalkmayıp tüm gün aç dolaştıkları takdirde, 'açlığa' bağlı migren atakları ortaya çekebilecekleri uyarısında bulunan Tuzlu, tansiyon hastalarını da aşırı yemek yüklenmeleri, sigara ve kahve konusunda da uyardı.
Tansiyon hastalarının iftardan sonra aniden başlayan ve gittikçe şiddetlenen baş ağrılarını hafife almamalarını isteyen Nöroloji Uzmanı Dr. İsmail Tuzlu, "Tansiyon hastaları gün boyunca aç kalıp, iftarda aşırı yemek yerlerse, tansiyonları hızla yükselip, beyin kanamalarına neden olabiliyor. Bu yüzden tansiyon hastaları yemek sonrasından hayatlarındaki en şiddetli baş ağrısı ile karşı karşıya kalırlarsa ve bu ağrı ilaçla dinmezse, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvursunlar." dedi.

Cihan