Genital organlarla ilgili estetik ameliyatlar giderek artıyor. Uzmanlara göre genç kızlar da vajina estetiği yaptırabilir.

Birçok kadın kendi cinsel organını beğenmez ancak bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinir. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum küçük dudak olarak tabir edilen labium minörlerin çok büyük olması ve asimetrik durmasıdır. Ama 20-30 dakikalık bir operasyonla bu tür yapısal deformasyonlar gideriliyor. Genç kızlar ve kadınlar daha mutlu bir cinsel yaşamın kapılarını aralamış oluyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor İsmail Mete İtil özellikle ergenlerin kâbusu haline gelen cinsel organ deformitelerinin nasıl giderildiğini anlattı.

- Yapılan işlem yani 'Labioplasti' tam olarak nasıl bir işlem, genç kızlara uygulanmasında bir sakınca var mı?

Labioplasti operasyonları bakire kızlara da uygulanabiliyor ve işlem kızlık zarında herhangi bir hasara sebebiyet vermiyor. Çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık olarak 3-4 cm daha içeride bulunuyor. Ayrıca bu kişilerin ileride normal doğum yapmalarında da bir sıkıntı olmuyor.

- Bu operasyon bir tür ameliyat olarak mı kabul edilmeli, genel anestezi altında mı yapılıyor?

Kliniğimizde bu problem Radyofrekans teknolojisi ile lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülür, kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 20-30 dakika arasındadır.

- Bu işlem yalnızca belirli bölgede mi uygulanıyor?

Benzer şekilde iç dudakların asimetrik olması durumu da hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve yine labioplasti gerekli olabilir. Sonuçları oldukça iyi olan ve hasta memnuniyetini sağlayan bu operasyonların sonrasında hastalarımız, özellikle kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ve sosyal ortamlarda kendilerini çok daha rahat hissettiklerini ifade ediyor.

- Bu ameliyatların bakire kızlara da uygulanabileceğini söylemiştiniz. Doğum yada gebelikle ilgili bir probleme yol açabilir mi?

Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya hiç bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz, doktor tarafından önerilen temizlik yöntemleri ile bakım yapılır. Rahatsızlık verecek derecede ağrı ve yanma olmaz. Yara iyileşmesi ile ilgili problemlerle sık karşılaşılmaz. Ameliyatı ertesi günü duş alınabilir, normal hayata dönülebilir. Yara iyileşmesi 1 haftada tamamlanır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez.