Çocuklar daha 2 yaşında sinirli, agresif olabiliyor. Bu durum hem çocuğun hem de annenin psikolojisini oldukça etkilerken birçok anne yaşanılan sorunlar karşında nasıl davranması gerektiğini bilmiyor.

Çocuklarda yaklaşık 1,5 yaşından başlayıp 3,5 yaşına kadar devam eden dönemin, çok zorlu bir dönem olduğuna değinen Reem Nöropsikiyatri Merkezi Kurucusu Dr Mehmet Yavuz, söz konusu süreçte çocuğun daha saldırgan ve inatçı tavırlar sergileyebileceğini söyledi.

Çocukların bir yaşından sonra çevresindeki her şeyle daha çok bağlantı kurduğunu adeta keşif yaptığını belirten Yavuz, "Çocuk kendini ve isteklerini çevresindeki herkese kabul ettirme çabası içindedir. Birey olma yolundaki adımlarını attığı için huysuz ve ısrarcı tavırlar sergilemesi doğaldır. Çünkü 2 yaşına kadar anne ve babasına bağımlı yaşayan çocuk yürüme ve konuşmanın başlamasıyla kendini ifade etme yollarını arar. Dolayısıyla sosyalleşmenin ilk adımlarını atar. Çocukların yaptıkları davranışlar değişim gösterebilir. Anne ve babaların davranışlarındaki farklılıklar da durum değişikliği yaratabilir. Bu dönemin 2 Yaş sendromu olarak adlandırılmasındaki tek sebep ise çocuğun kendini ve çevresini keşfetme çabaları karşında ailenin davranışları sebebi ile sık sık ebeveynler ve çocuk arasında çatışmaların yaşanmasıdır.” diye konuştu.

Yavuz konuyla ilgili sorularımıza şu yanıtları verdi:

- Çocuğun davranışlarında ne gibi değişiklikler olur?

Ağlama, başını duvara vurma, aşırı inatlaşma, bağırma, elindeki oyuncak, eşya vBulletin nesneleri fırlatama, iştah kesilmesi, ısrarcı davranışlarda bulunma, aşırı tepki olarak saç ve yüzüne zarar verme ya da anne ve babasına saldırma gibi eğilimlerde de bulunabilir.

- Hangi durumlar bu problemin yaşanmasında daha etken rol oynar?

Anne ve babanın engelleyici ve aşırı koruyucu davranışları (‘aman dikkat kırarsın, aman dikkat dökersin gibi söylemler’), kardeşler arasındaki kıskançlık, temizlik konusundaki ısrarcılık, tuvalet eğitimi, herhangi bir konuda engellenme ve anne ve babanın birbirine şiddet uygulaması gibi durumlar tetikler. Çocuğun gün içinde enerjisini harcayamaması, anne ve babanın yeterince ilgilenmemesi de çocuğu ilgi çekmeye zorlayarak inatçı tavırlar sergilemesine sebep olabilir.

- Anne ve babalar bu durum karşısında nasıl bir davranış sergilemeli?

Ebeveynler bu durumu doğal bir davranış olarak karşılamalı. Baskıcı ve engelleyici tavırlardan uzak durmalı. Çocuklar yaşları ilerledikçe ebeveynlerinin davranışlarına ve verilen eğitime alışacaktır. İştahsızsa yiyecekleri onun sevebileceği hale getirebilirsiniz, ona özgü yiyecekler yapabilirsiniz. Her şeyi oyun diliyle anlatarak öğretmeyi deneyebilirsiniz. Sizin istediğiniz davranışları sergilemediği zaman ona öfkeli davranmamalısınız. Kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız sizin moral bozukluğunuz da ona karşı olan davranışlarınızı etkileyebilir.

Sinirlendiğinde ona bağırmak yerine onu yalnız bırakın. Çocuğunuzu bu tavırlardan dolayı normal dışı değerlendirmeyin yaşı ilerledikçe sizi daha çok anlayacak ve uyum sağlayacaktır. Dikkate alınması gereken bir konu da çocuğun sinirli olduğu zamanlarda her istediğinin yapılmamasıdır. Sadece sakin davranılmalıdır. Eğer aile kendi başına bu sorunu çözemiyorsa psikolojik destek alabilir. Unutmayın ki bu dönem gelişim sürecinin bir parçasıdır.