Sağlıklı Kalmanın 10 Yolu!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günde 30 dakikalık spor, sağlık ve kan basıncı sorunlarında olumlu etkiler yapıyor. Haftada 5 gün spor yapın. 30 dakikalık sporu dilerseniz, gün içinde 10’ar dakikaya bölerek de yapabilirsiniz.

Gözleriniz ve dişleriniz için doktora gidiyorsunuz, peki ya kulaklarınız? Uzmanlar, her iki senede bir mutlaka duyma testi yaptırmanızı öneriyorlar. Özellikle MP3 player ile müzik dinleyen her 3 kadından ikisi risk altında!

Araştırmacılar film izlemenin stresle baş etmek için ideal bir yöntem olduğunu vurguluyor. Özellikle komedi izlemek, kalp sağlığını olumlu etkiliyor. Yapılana araştırmalar, komedi filmi izleyen kadın ve erkeklerin kalp krizi geçirme riskinin % 22 oranında azaldığını gösteriyor.

Yakın arkadaşınızla yemekli bir eğlence mi düzenleyeceksiniz? O zaman başlangıçta protein tüketin.

Yerde şınav çekmekle uğraşmak yerine, pilates için kullanılan egzersiz toplarıyla kolaylıkla spor yapabilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirmenizi sağlayan bu topların, yerde egzersiz yapmaktan % 38 etkili olduğu gözlenmiştir.

Meyve ve sebze seçerken, içeriğinde fitokimyasal bulunan, yani bağışıklık sistemini güçlendiren meyve ve sebzeleri tercih edin. Bunlar; brokoli, ıspanak, soğan, havuç, lahana, patates, kıvırcık salata, salatalık, mor üzüm, armut, limon, muz, çilek, şeftali, ananas, greyfurt, portakal.

Yeşil çay için. Yeşil çayın içinde bulunan polifenol maddesi, cildi onarıp yeniliyor ve yaraları iyileştiriyor.Yardımcı kadınınızı bırakın! Günde 20 dakika ev işi yapmak ( cam silmek, yer süpürmek gibi) depresyona karşı pozitif etkiye sahip.

Kullandığınız normal ampul yerine beyaz mavi ışık saçan ampulleri tercih edin. Uzmanlar mavi ışığın beyinde daha olumlu etki yarattığını söylüyorlar.

Sinirli ve gergin olduğunuz zamanlarda mendilinize biraz lavanta yağı dökün ve 5 dakika koklayın. Lavanta yağı, vücuttaki stres hormonunu düşürüyor.