Doğadan Gelen Sağlık!
Menopoz Şikayetleri:

Aslında kendinizi o kadar yaşlı hissetmiyorsunuz ancak aniden ateş basmaları, keyif ve neşe dalgalanmaları, uyku bozuklukları yaşıyorsanız; menopoza yaklaşıyor olabilirsiniz. 40’lı yaşların ortalarında, vücut ürettiği kadınlık hormonunu depolar ve ortalama 50 yaşında menopoza girene kadar devam eder.

Fare otu, i.indeki östrojeni andıran bitkisel hormonuyla, ateş dalgalanmaları ve vajinal kuruluğa iyi geldiği gibi, klasik hormon tamamlama terapilerine alternatiftir. Ayrıca sinirlere de iyi gelir.

Ödem:

Sabah kalktığınızda parmaklarınız kalınlaşmış, ayaklarınız şişmiş, pantolonunuza girmekte zorlanıyorsanız, ödem sorunu yaşıyor olabilirsiniz. İlerleyen yaşlarda metabolizma yavaşlar, böylece vücutta özel su depolama oranı artar. Bu ağrı yapmaz ama kendinizi kötü hissetmenize sebep olur.

Vücudunuzu antrenmanlar yaparak (yürüyüş, bisiklete binmek gibi) harekete geçirin. Bu sayede metabolizmanızı harekete geçirin. Bu hareket ödemi vücuttan uzaklaştırır.

Tuz banyosu da dokunuzdaki fazla suyu çeker. Dolu bir küvete yarım kilo tuz koyun. Ortalama 37 derece sıcaklıkta 10 dakika küvette kalın.

Isırgan otu ve yeşil yulaf çayı ödemi çözer. Günde 1 fincan ödem sorununuzu hafifletecektir.

Sırt Ağrıları:

Adet esnasında karnınıza kramplar giriyorsa ve bu ağrı özellikle sırtın alt kesiminde hissediliyorsa, bu sıkıntı her adet döneminde ortaya çıkıyorsa, lütfen doktora gidin. Altında endometriosis veya düşük rahim saklı olabilir.

Magnezyum bakımından zengin yiyecekler tüketin. Magnezyum kasları gevşetir. Bolca kepekli tahıl, ceviz, fındık, yeşil yapraklı sebze, patates, ve muz yiyin. Bir B kompleks vitamini almak da ağrı kesici etki göstereceğinden faydalı olacaktır.

Jojoba yağı, ardıç, biberiye, yasemin ve mandalina yağlarını karıştırarak, gergin bölgelerinizi ovmak da kasları rahatlatır.