Sanal alışveriş sınırları zorluyor... Sütü gelmeyen, bebeğini anne sütünden mahrum etmek istemeyenler, internetten başkalarının sütünü satın alıyor. Sanal sütanne çağı, tüm kolaylıklarına rağmen öngörülemez tehlikeleriyle geldi

Anne sütünün kıymeti, faydaları; 21'inci yüzyılla birlikte yeniden dile getirilir oldu. Ama o altın değerindeki sıvıya sahip olamayanlar, günümüzde her yoksunluk anında yaptıkları gibi kendilerini dijital dünyanın kollarına bırakıyorlar.

SÜT BANKALARI DA VAR
Marie Claire dergisinin haberine göre; ABD'de 2005 yılında başlayan internet üzerinden süt satışı, ilk kez eBay'de verilen bir ilanla gerçekleşti. İlan, site kurucularının dikkatini çekince hemen çıkartılsa da, fazla sütünü satmak isteyen, belki de bu yöntemle evin kazancında pay sahibi olmayı arzulayan anneler sütlerini satışa sunacak yeni bir pazar keşfetmiş oldular. Bugün dünyada, henüz Türkiye'de olmayan süt bankalarının yanı sıra, pek çok yerde sanal ortamda süt alışverişi yapılıyor. 2004 yılında Kelley Faulkner adında bir Amerikalı anne tarafından kurulan Milk Share internet sitesi, süt arayan ve fazla sütü olan annelerin buluşma noktası. Milk Share'de fazla sütünü paylaşmaya gönüllü anneler buluşuyor. Bağış yapan annelerden önce kan testi isteniyor. Çünkü anne sütü, kan gibi, HIV virüsü başta olmak üzere her türlü hastalığı geçirmeye müsait bir organizma. Ardından site yetkilileri, steril ortamlarda sütün ulaştırılmasını sağlıyor.

BİRÇOK TEHLİKESİ OLABİLİR
Milk Share, ne ilk ne de son örnek. Sadece arz ve talep üzerinden insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bu sitenin çok benzeri var. Fakat asıl tedirginlik verici olan ve uzmanları korkutan; Craigslist tarzı ilan verilen sitelerde anne sütü arayan ya da satmak isteyen kişilerin günden güne artan sayısı. Sadece ucuz ve zahmetsiz olduğu için internet üzerinden siparişle bebeğini sağlıklı olaark yetiştireceğine inanan annelerin sayısındaki artış, çağın yeni sorunu olarak görülüyor. Kontrol edilemeyen sanal dünya, bebeğinize tahmin bile edemeyeceğiniz hastalıklar taşıyan sütü size sağlamaya hazır ama karar yine siz annelerin...

ARİSTOKRATLAR DA 'ÖDÜNÇ GÖĞÜS' ALMIŞ
Son yıllarda yapılan araştırmalar anne sütünün benzersiz faydalarından bahsediyor, bu faydaları bilimsel olarak kanıtlıyorlar.

BATI'DA DA VAR
Anne sütüyle beslenen bebeklerin ileride daha yüksek zeka seviyesine sahip olduğu, obezite, kanser, kulak enfeksiyonları gibi ciddi sağlık sorunlarına çok daha az oranda maruz kaldıkları artık biliniyor. Bizim topraklarımızda annelerimizin, anneannelerimizin hayatını kolaylaştıran sütnineler, sütanneler, binlerce yıldır Batı dünyasında da karşılığını buluyor. Aristokrat Batılı kadınların emzirmeyi aşağı gördükleri ya da zaman kaybı olarak algıladıkları için yoksul kadınların, hizmetçilerin, kölelerin göğüslerini ödünç aldıkları yazıyor tarih kitapları.

HAYAT VERİYOR
Doğum esnasında anne ölümlerinin daha yüksek oranda olduğu üçüncü dünya ülkelerinde ise annesiz kalan bebekler başka annelerin sütleriyle hayatta kalıyor.

24 SAAT ÖMRÜ VAR
İlki 1909'da Avusturya'da, ardından 1911'de ABD'de açılan; prematüre doğan, anne sütü dışında süte alerjisi olan, bakıma muhtaç bebekler için faaliyet gösteren ciddi süt bankaları da var. Bu bankalara bağış yapacak kişinin geçmişi, yaşam koşulları, sağlık durumu sıkı denetimden geçiyor. Sonra steril ortamda alınan süt, 24 saat geçmeden bebeğe ulaştırılıyor. Ancak internet üzerinden bugün gerçekleştirilen kişisel alışverişler öngörülemez tehlikeler içeriyor. Uzmanları endişelendiren nokta da bu aslında. Sütünü satışa sunan annenin genel sağlık tablosu ve hijyen bilinmeyenler listesinde yer aldığı için, anne sütünün karaborsaya düşmesinin getireceği sonuçlar da henüz net değil.

TARİHÇE
Sütannelerin geçmişi M.Ö. 2250'ye dayanıyor. 13'üncü yüzyıl'da Avrupa'da kadınlar, sütannelik yaparak diğer herhangi bir işten çok daha fazla para kazanıyorlardı. 20'nci yüzyıl'da anne sütünün hastalık taşıyıcı özelliği ortaya çıkınca, yapay bebek mamaları sektörü gelişti. 19'uncu yüzyıl ortalarında çok sayıda bebek ölümü yaşandı. İlk yapay bebek mamaları bu yüzyıl sonunda geliştirildi. 1950'lerde oluşturulan yeni tarz mamalar, uzmanlarca en iyi beslenme yöntemi olarak sunuldu. 21'inci yüzyıl'da anne sütünün bebek gelişimindeki tartışmasız önemi yeniden gündemde.