25 yaşında kadınım. 90 kiloyum, boyum 1.55. Hiçbir şikayetim yok. Zayıflamak için idrar söktürücü ilaç kullanmak istiyorum. Yan etkisi var mı? M.N./İstanbul
İdrar söktürücülerin zayıflama amacıyla kullanılması, son derece yanlış bir uygulamadır. Bu tip ilaçlar doğrudan böbreğe zarar vererek, kandaki üreyi artırır. Vücuttaki sodyum ve potasyum kaybını artırarak kandaki kalsiyumun artmasına neden olur. Bu nedenle de çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. İlacın yan etkileri arasında; ani tansiyon düşmeleri, kalp çarpıntıları ve teklemeler gibi ritim bozuklukları sayılabilir.

BACAKTA AĞRI YAPAR
Kalp kasında hasar oluşturabilir. Bacak, kol ve sırt kaslarında ağrılı kramplar görülebilir. Bu ilaçların zayıflatıcı etkisi yoktur. Zayıflamanın en iyi yolu kalori kısıtlamak ve spordur.

Fısfısın yan etkileri vardır
15 yıldır astımım var. Astım tedavisinde kullanmakta olduğum nefes açıcı fısfısların devamlı kullanılması zararlı mı? K.T./Manisa
Astım veya bronş kasılması, uzun süren krizlerin ardından ölüme sebebiyet veren kronik bir akciğer hastalığıdır. Alerjik olabildiği gibi altında çoğu kez bilinmeyen bir neden yatar. Günümüzde geliştirilen son tedavi yöntemleri arasında bronşları genişleten fısfıslar sayılmaktadır. Fısfıslar, 30-35 yıldan beri başarıyla kullanılmaktadır. Kullanılan bu ilaçların yüzde 10'u bronşlardan emilerek kana geçmektedir. Emilen ilaç, karaciğer ve böbrek yoluyla atılmaktadır. Bu arada içerdikleri kortizon, kemik kırılmalarına yol açabilmektedir. Ayrıca kan şekerinde yükselme ya da diyabet ve mide ülseri gibi istenmeyen yan etkilere de neden olabilmektedir. İçerdikleri beta-agonist de çarpıntı, beyin damar spazmları ve hipertansiyon gibi tablolara yol açabilmektedir.

NABIZ 90 OLABİLİR
Bu nedenle uzun süre fısfıs kullanan kişilerde, nabız sayısı 90-100 civarındadır. Bu durum uzun vadede kalp kasında hasar oluşturabilir. Böyle bir durumda uzun süre nefes açıcı fısfıs kullanan kişilerin; tuzdan fakir beslenmeleri, şeker ve hamur işlerinden uzak durmaları istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemektedir.

Vajinal mantar bulaşıcıdır
30 yaşında bir kadınım. Ağır sinizüt nedeniyle 15 gün antibiyotik tedavisi gördüm. Bir haftadan beri vajinamda mantar gelişti. Bu tehlikeli bir durum mu? T.Ü./Samsun
Uzun süreli ve yoğun antibiyotik tedavisinde kadınlarda en çok görülen yan etki; vajinal mantardır.

BEYNE SIÇRAYABİLİR
Tedavi sırasında kullanılan antibiyotiklerin, vajinada bulunan koruyucu ve faydalı bakterileri öldürdükleri, bunun sonucunda ortamda zararlı mikropların üremesine neden oldukları görülmektedir. Böyle bir durumda hemen antibiyotik tedavisinin kesilmesi ve vajinal mantara karşı etkili ilaçların kullanılması gerekmektedir. Mantar tedavisi ihmal edildiğinde beyin ve akciğer gibi başka organlara da sıçrayarak çok ciddi tablolar oluşturabilir. Bu arada hastaların cinsel ilişkiden uzak durması gerekir. Aksi halde mantar partnerinize de bulaşabilir.