Okulların açılmasına üç gün kala velileri uyaran Op. Dr. Elvan Yalçın, "Çocuğunuz derslerde geri kalıyorsa, sakın onu tembellikle suçlamayın. Önce gözlerini kontrol ettirin. Türkiye'de her üç çocuktan birinde görme bozukluğu var" dedi. Çocuklardaki göz bozukluğunun hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Op. Dr. Elvan Yalçın, hastalık belirtilerini şöyle sıraladı:

SATIRLARI ATLAR
"Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü baş hareketiyle daha önde tutarak kitaba bakması, tahtaya gözlerini kısarak bakması, televizyonu yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması..."

DUYARLI OLUN
Baş ağrısı ve göz ağrısının da göz bozukluğu belirtisi olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Elvan Yalçın, ailelere şu önerilerde bulundu: "Görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerindeki düşük başarı seviyesini tembellik olarak nitelendirebiliyor. Aileler göz bozukluğu konusunda zamanında önlem almadığı taktirde çocuğun göz kusuru ileride daha ciddi sorunlara neden olabiliyor. "