Genellikle kısa süreli kulak çınlamalarını birinin bizi anmasına bağlarız. Ama sık ve uzun süreli çınlamalar ciddi sorunlarla ilgili olabilir. Bu durumda doktora görünmekte fayda varDışarıdan gelen herhangi bir sesli uyaran olmadan kulakta ses algılanmasına kulak çınlaması denir. Bu ses değişik tonlarda ve özelliklerde olabilir. Genellikle kulakta çınlama, uğultu, ıslık sesi, esinti, rüzgar sesi veya bir makinenin çalışma sesi gibi tarif edilebilir. Bunların hepsine birden çınlama adı verilir.

ÇOCUKLARDA GÖRÜLMEZ

Genel topluluğun yaklaşık %17sini, yaşlı topluluğun ise % 33'ünü etkileyen çınlama (tinnitus) işitme sisteminin en yaygın semptomlarından biridir. Hastalar aynı anda iki ya da daha fazla ses tanımlayabilirler. Sıklıkla 40-70 yaşları arasında ortaya çıkar. Çocuklarda nadir görülür. Erkek ve kadın sıklığı eşit orandadır. Tek kulakta veya her iki kulakta duyulabilir. Hatta bu ses kişilerin normal hayatlarını etkileyecek kadar ileri düzeyde de olabilir. Tinnitus özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edicidir. Op.Dr.Tayfun Apuhan'a göre kulak çınlamasını iki büyük gruba ayırarak incelemek gerekiyor.

İşitme sistemi içindeki nedenlerden doğan çınlamalar

İşitme sistemi dışındaki nedenlerden doğan çınlamalar

Kulak çınlamasına neden olabilecek çok sayıda sebep olduğunun da altını çizen uzman doktor, bunlar arasında kulak kiri (buşon) gibi basit sebepler olabileceği gibi iyi ya da kötü huylu tümörler gibi ciddi sebepler de olacağını söyledi.

ARAŞTIRMAK GEREKİR

Kulak çınlamasını, bir hastalık olarak değil, başka bir hastalığın belirtisi olabileceği düşünülerek araştırmak gerekir. Kulak çınlamasının nedeni araştırılırken bazı tetkikler yapmak gerekir.

Orta kulak ve iç kulak ölçümleri

Kan şekeri, kolesterol, karaciğer, guatr tetkikleri

Radyolojik İncelemeler

Tansiyon ve kalp hastalıkları açısından değerlendirmek

Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini araştırmak çok önemlidir. Çınlamanın tedavisi nedene yöneliktir. İlaçla tedavi, maskeleme tedavisi, hipnoterapi, elektroşok tedavisi veya cerrahi tedavi olabilir Her şeyden önce işitme sisteminin vücudun en hassas sistemi olduğu hatırlanmalıdır.

DOKTORUNUZ DİYOR Kİ...

Yüksek sesli müzik dinlemeyin

İşitme kaybınız varsa mutlaka araştırınız

Tansiyonunuzu kontrol ettiriniz.

Mümkünse tuz alımını kısıtlayın

Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.

Günlük egzersizler kan akımınızı düzenler.

Yeterince dinlenin ve çok yorulmayın