Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hikmet Başmak, göz hastalıklarının tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çekerek, “Herkesin, her sabah kalktığında gözünün birini tek eliyle kapatarak görmede bir gün öncesine göre farklılıklar var mı yok mu kontrol etmesi gerekir” dedi.

Türk Oftalmoloji Derneği'nin bu yıl 44'üncüsünü düzenlediği Ulusal Oftalmoloji Kongresi, Antalya'nın turizm bölgesi Beldibi'nde bulunan Rixos Sungate Otel'de başladı. Hafta sonuna kadar devam edecek kongrenin sekreterliğini üstlenen Prof.Dr. Hikmet Başmak, halk arasında bilinen şekliyle sarı nokta hastalığı, yani yaşa bağlı körlüğün artık kader olmadığını söyledi. Hastalığın 10 yıl öncesine kadar tedavisinin mümkün olmadığına dikkat çeken Prof.Dr. Başmak, “Gelişen ilaç teknolojisi ve ameliyat teknikleriyle hastaların kendilerine yetecek kadar görmeleri sağlanabiliyor” dedi. Hastalığın 60 yaş ve üstünde görülme olasılığının arttığını belirten Prof.Dr. Hikmet Başmak, yaşlı nüfusun artışına bağlı olarak hastalığın görülme sıklığının arttığını söyledi.

Dengesiz beslenme ve sigara içme gibi faktörlerinin hastalığı hazırladığını kaydeden Prof.Dr. Başmak, ileri yaşlarda alınacak vitamin takviyelerinin hastalığını gelişmesini engellediğini ifade etti. Kongre Sekreteri Prof.Dr. Hikmet Başmak, özellikle tam bir protein deposu olan yumurtanın sarı nokta hasatalığının ilerlemesini yavaşlattığını söyledi.

Sarı nokta hastalığının tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Başmak, çok basit bir yöntemle kişilerin her gün göz sağlıklarını kontrol edebileceğini kaydetti. Prof.Dr. Başmak, bunun için herkese, her sabah uyandığında bir gözünü tek eliyle kapatarak, tek gözün görme durumunu bir önceki güne oranla karşılaştırmasını önerdi. Prof.Dr. Hikmet Başmak, “İki gözümüz olduğu için hastalar bize ‘Benim gözüm dün kapandı’ diye geliyor fakat yapılan kontrollerden sonra en az 3- 4 yıldır gözün kapalı olduğu ortaya çıkıyor. Ama insan farkında değil” diye konuştu.

Prof.Dr. Hikmet Başmak, göz hastalıklarında erken teşhisin önemli olduğunu belirterek, “Gözün içerisinde bir takım değişiklikler olduğu zaman onu geri döndüremiyoruz. Ama belirli değişiklikler olmadan yakalarsak onu durdurabiliyoruz” dedi.