Dünyada ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren İngiliz Prof. Dr. Robert Edwards, 2010 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü.

Robert Edwards, tüp bebek tedavileri için tıp dilinde vücut dışında döllenme anlamına gelen “in vitro fertilizasyon" (IVF) çalışmaları nedeniyle 2010 Nobel Tıp Ödülü'ne sahip oldu. Ödül komitesinden yapılan açıklamada, eski Cambridge Üniversitesi profesörü ve araştırmacılarından 85 yaşındaki fizyolog Edwards'a, ayrıca 1.5 milyon dolar yani yaklaşık olarak 2.170.00 TL para ödülü verileceği belirtildi.

Profesör Edwards, 2001 yılında Tıp Araştırmaları Dalında Albert Lasker Ödülü'ne layık görülmüştü. 2010 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülen "tüpbebeğin babası" İngiliz Prof. Dr. Robert G. Edwards'ın, geçmişte "deli" olarak nitelendirildiği belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP, 85 yaşındaki Edwards'ın, "çok yorgun olduğu için" ödülü kazanmasına ilişkin açıklama yapmadığını belirterek, birkaç yıl önce İsveç haber ajansı TT'ye verdiği demeci yayımladı.

"Bana deli demişlerdi"

TT'ye verdiği demeçte Edwards, tüp bebek uygulamasıyla ilgili olarak, kendisine "deli" dediklerini ifade ediyor. Edwards, "Kimse etik yönden riske girmek istemiyor. Bana, tüp bebeklerin normal olmayacağını söylemişlerdi" ifadesini kullanıyor.

Profesör Edwards ile 1960larda birlikte çalışan, CambridgeÜniversitesi'nden Profesör Martin Johnson da AFP'ye yaptığı açıklamada, Edwards'ın bu ödüle layık olduğunu ancak ödülün bu kadar geç verilmesine şaşırdığını söyledi.

Nobel Tıp Ödülü'nü kazanan 30. İngiliz olan Edwards'ın "sıradışı ve herzaman iyimser" olduğunu söyleyen Johnson, yıllarca süren eleştirilere rağmen "tüp bebeğin babasının" çalışmalarına ısrarla devam ettiğini, jinekolojiyi modern çağa taşıdığını vurguladı.