Yıllara meydan okuyarak hep dinç ve zinde kalmak mümkün! Ancak bunun için uymanız gereken ciddi kurallar var!


1.Bölüm
Uzun Yaşamanın Sırları! (1.Bölüm)
Nasıl ki arabanız genel bakımı için bir uzmana ihtiyaç duyuyorsa, sizin de uzun ve sağlıklı bir yaşam için doktora gereksiniminiz var. Doktorlar, hastalıkları daha belirti vermeden önlemek konusunda hemfikirler. Bunun en etkili yolu ise, check-up! Doktorunuz size en uygun check-up programını oluşturup, sağlığınızı düzenli olarak takip etmelidir.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam dediğinizde, aklınıza gelen sorulardan biri de, cildin gençliğinin nasıl korunacağıdır. Uzmanlar, cildin ışıltısını uzun yıllar kaybetmemesi için, öncelikle sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Zeytinyağı gibi doymamış yağları ve büyük yapraklı bitkileri yeterli miktarda tüketenlerin ciltleri, tereyağı, kırmızı et ve şekeri bol tüketenlere oranla daha az kırışıyor.

Aşılar, günümüzde en önemli korunma yöntemleri olarak hala değerini koruyor. Aşı sayesinde ölümcül olabilen hastalıklardan korunabilirsiniz. Ancak aşıların etkili olabilmesi için, doğru zamanda ve doğru aralıklarla yapılması gerekiyor. Ayrıca yurtdışı seyahati yapanların, gidecekleri ülkeye göre aşılarını yaptırmaları da son derece önem taşıyor.

Genetiğinizi araştırın! Uzmanlar, osteoporoz, meme kanseri ve diyabet gibi pek çok hastalıkta, genetik etkilerin büyük rol oynadıklarına dikkat çekiyor. Eğer riskli gruba giriyorsanız, bu hastalıklara karşı nasıl önlem almanız gerektiğini doktorunuza danışın.

Sağlığınızı tehdit eden maddelerden tamamen korunmanız elbette çok mümkün değil ancak pek çok hastalığın temelinde, sağlam bir beslenme alışkanlığı yatıyor. Yapılan araştırmalar, beslenmedeki belirli düzenlemelerle kalın bağırsak ve mide kanserlerinin %90’ını, meme ve pankreas kanserlerinin ise 550’sini önlemenin mümkün olduğunu söylüyor. Bunun için, antioksidan besin unsurlarından beta karoten, C ve E vitaminleri ile selenyum içeren besinleri bolca tüketmeniz gerekiyor.

Tüm hastalıkları göz önünde bulunduracak olursak, sağlıklı yaşam için öncelikle kırmızı et tüketimini azaltmalı, bunun yerine daha çok balık, sebze ve meyve tüketmelisiniz. Yeterli miktarda antioksidan alabilmeniz için, mümkün olduğunca yeşil yapraklı sebzelere yönelmenizde fayda var. Kırmızı et, haftada sadece iki kez sofranızda bulunmalı, balık ise daha sık yer almalıdır. Yeşil çay ve su gibi, kalori içermeyen sıvıları bol bol içmeyi ihmal etmeyin. Uzmanlar, akşamları 1 kadeh kırmızı şarap veya 1 bardak bira içebileceğinizi söylüyorlar.