Sadece uzun yaşamak değil, sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.


2. Bölüm
Uzun Yaşamanın Sırları! (2. Bölüm)
Şişmanlık, çözmeniz gereken risk faktörlerinden biridir. Uzmanlar, kadınların beden kitle indekslerinin 19-24 arasında olması gerektiğini söylüyorlar. Elbette yağın vücudunuzda nasıl dağıldığı da son derece önem taşıyor. Bel çevresini, kalça çevresine böldüğünüzde çıkan sonuç, 0.85’in altında olmalıdır. Uzman yardımıyla kilo vermeli ve formunuzu korumalısınız.

Egzersiz yapmayı yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Yürüyün veya bisiklete binin. Haftada en az 30’ar dakikadan 3 defa yürüyüş yapmalı ya da bisiklete binmelisiniz. Kaslarınızı haftada iki kez 20 dakika çalıştırmayı hedefleriniz arasına koyun.

Hiçbir şey, sigaradan kaçmanız kadar sağlığınız üzerinde olumlu etki yaratmaz! Çünkü nikotin, çeşitli kanser türleri ve kalp damar hastalıklarının yanı sıra, pek çok hastalığın da tetikleyicisidir. Sigaradan uzak durun!

Sağlıklı bir yaşam için bol bol yeşil çay ve nar suyu için. Yeşil çay, kötü kolesterole, yüksek tansiyona iyi gelir. Ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltır. Nar suyu da kolesterolü, kan şekerini dengeler, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. C vitamini deposu olan nar suyunu özellikle kış ayarlında bolca tüketin.

Her gün süt için! Kemiklerin yapımında rol oynayan kalsiyumun günlük takviyesinde sütün büyük yeri var.

Selenyum ve E vitamini ile gençliğinizi koruyun. Selenyum, antioksidan özelliğe sahiptir. Özellikle kan hücrelerinin zarar görmesini önler. Kanser oluşumunu önleyici etkisi de vardır.

Kalbiniz için Omega-3 alın. Uzmanlar, balık sevmiyorsanız, omega-3 yağ asidi içeren preparatlardan kullanmanızı öneriyorlar. Günlük alınan 1 gram yağ asidi, sizi kalp ve damar hastalıklarından koruyabiliyor.