Türk Eczacıları Birliği (TEB), Türk Kızılayı aracılığıyla Pakistan'a gönderilmek üzere 650 bin TL tutarında ilaç bağışında bulundu.

Türk Kızılayı Genel Merkezi'nde düzenlenen ortak basın toplantısına, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali ve TEB Genel Başkanı Erdoğan Çolak ile her iki kurumdan yetkililer katıldı.

Topladığı yardımları Türk Kızılayı aracılığıyla afet bölgesine ulaştırmak isteyen kuruluşlardan biri olan TEB, 650 bin TL tutarındaki ilaç bağışını, Türk Kızılayı'na teslim etti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali, yaptığı açıklamada, dünyada birçok felaket yaşandığını belirterek, felaketlerde en önemli ihtiyacın yiyecek ve ilaç ihtiyacı olduğunu söyledi. İnsanların belli bir müddet aç kalabileceğini, ancak sağlıkları tehlikeye girdiğinde ilaç olmadan hastalıkla mücadele etmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, “Her afette de TEB, yanımızda, kolumuzda, arkamızda güç olarak duruyor.

Bu nedenle, TEB'i desteklerinden ötürük Türk Kızılayı adına kutluyorum. Böyle bir bağışta bulundukları ve bağışı sürekli hale getirdikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Felaket dönemlerinde TEB'nin çok mütevazi bir şekilde çalışma yaptığını ve bunun Türk Kızılayı ile paylaştığını dile getiren Küçükali, kurumlarının da bölgeye yardımları götürdüklerini anlattı.

Küçükali, Pakistan'da asrın büyük felaketlerinden birinin yaşandığını anımsatarak, şu anda bölgedeki en büyük tehlikenin “salgın hastalık” riski olduğunu ifade ederek, “Her an salgın hastalıklar baş gösterebilir. Çünkü, alınmış olan çok ciddi tedbirler yoktur. TEB'e son derece iş düşecek diye düşünüyoruz. Bunun için de koruyucu ilaç türlerinin daha fazla ön plana çıkartılması ve toplanması için de kendilerinden ikinci bir isteğimiz olacak” diye konuştu.

Türk eczacıları Birliği Erdoğan Çolak da hem Türkiye'de hem dünyada yaşanan felaketlere duyarsız kalınamayacağına işaret ederek, bunun bir sivil toplum ve meslek örgütünün sorumluluğu olduğunu söyledi.

Sağlığın evrensel bir hak olduğunu, bu hakkın korunması noktasında TEB'in görevini yerine getirmeye devam edeceğini vurgulayan Çolak, “Daha önceki felaketlerde de TEB ve eczacılar olarak çeşitli yardımlarda bulunmuştuk. Bugün de Pakistan'a meslektaşlarımız vasıtasıyla yardımda bulunuyoruz. Türk Kızılayı Başkanı Küçükali, bir görev daha verdi. Bunu da üstümüze aldık. Bundan sonra, orada salgın yaşanmaması noktasında alınması gereken önlemler noktasında eczacılarımızla birlikte katkı vermeye çalışacağız” dedi.

Türk Kızılayı'nın önemli bir misyonu yerine getirdiğini düşündüklerini belirten Çolak, “Biz de yaraların sarılması için bir nebze de olsa katkı sağlıyorsak, bundan çok mutlu oluruz. Bundan sonra destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İlaçlar içinde antibiyotik ve ağrı kesiciler var

Bir gazetecinin, “Bağışlanan ilaçların kapsamı nedir? İlaçların içerisinde salgın hastalıklarda etkili olabilecek antibiyotik ve benzeri ilaçlar bulunuyor mu?” sorusu üzerine TEB Başkanı Erdoğan Çolak, şu yanıtı verdi:

“Bu tür felaketlerde hemen müdahale edilmesi gereken spesifik ilaçlar tercih etmiştik. Elbette salgın dediğimiz boyut çok daha büyük ve daha fazla tedbir alınması gereken bir nokta. Ona yönelik de yeni önlemler almak durumundayız.

Bizim gönderdiğimiz ilaçlar içinde de antibiyotikler, ağrı kesiciler, vücudun dengesini koruyucu önlemleri alan ilaçlar mevcut. Bunları daha çoğaltmak lazım, öyle gözüküyor.”

Konuşmaların ardından Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali, TEB Başkanı Çolak'a plaket hediye etti.