Denizli'de dört günlük olan ve anne karnındayken yemek borusu tam olarak gelişmemiş bebek ameliyat edildi.

Denizli Devlet Hastanesi'nde yapılan ameliyat sonrasında Ahmet Azat sağlığına kavuştu.

Denizli Devlet Hastanesi Yeni Doğan Bölümü'ne 19 Eylül 2010 tarihinde yeni doğmuş Ahmet Azat adlı bebek ailesi tarafından getirildi.

Yapılan muayenede bebeğin yemek borusunun doğuştan tam oluşmadığı, karnında şişlik olduğu ve akciğer enfeksiyonu bulunduğu belirlendi. Ahmet Azat hemen ameliyata alındı. Ameliyatla bebeğin gelişmeyen yemek borusu doktorlar tarafından dikildi.

Halen hastanede bulunan Ahmet Azat bebek ile ilgili olarak bugün yazılı bir açıklama yapılarak, durumu hakkında bilgi verildi. Ameliyatı yapan Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Erdal Türk, erken teşhisin bebeğin hayatını kurtardığını belirtti. Hastanelerine getirildiğinde minik bebeğin karınnda şişlik bulunduğunu kaydeden Türk, “Yenidoğan Ünitesi'nde tedavisine başlanan bebeğin genel durumu düzeldikten sonra 4 günlükken ameliyata aldık. Hastanemizde yapılan başarılı bir ameliyattan sonra bebeğimiz 10 günlük bir bakım ile sağlığına kavuştu. Anne adaylarının ve annelerin doktor kontrolünü düzenli yaptırması birçok hastalığın erken tanı ve tedavisinde önemli rol oynuyor. Bebek doğduğunda ilk 6 saat içerisinde teşhis edilenlerde akciğerde enfeksiyonu gelişmeden müdahale edildiği için daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Zamanında teşhis edilemeyen ve ameliyat edilemeyen bebeklerin yaşam şansı yoktur” dedi. Ahmet Azat, enfeksiyon riski nedeniyle bir süre daha hastanede kalacak.