Kadınca Sağlık…
Adet döneminizde yağ yakma miktarı değişebilir. Periyodunuzdan 1 hafta sonra östrojen değerleriniz düşebilir. Bu yüzden yağ yakımı azalır. O yüzden bu dönemde yoga gibi hafif bir egzersiz programı uygulayın. Adet döneminizden 1 hafta öncesinde ise, bisiklete binmek gibi yüksek tempolu bir egzersiz uygularsanız, normal zamanda yaktığınız yağın %30 fazlasını yakabilirsiniz.

Eğer bisiklete biniyorsanız, kadınlar için özel tasarlanmış pelvisinize uygun bir seleyi tercih edin. Vücudunuza uygun olmayan bir sele üzerinde pedal çevirmek, pelvik bölgeye kan akışını engeller. Ne kadar uzun süre baskıya maruz kalırsa, o kadar risk altındasınız demektir.

Ağırlık kaldırarak şiş karnınızdan kurtulabilirsiniz. Karın bölgesindeki yağlar, kalçadaki yağlara oranla daha devingendir. Ağırlık takarak yürümeyi veya ağırlıklı yelek giymeyi deneyin. Ekstra direnç kemiklerinizin güçlenmesine ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Kardiyovasküler hastalıklar kadın ölümlerinin başlıca sebebidir. Sigara kullanımı ise, bu hastalıklara yakalanma riskini ikiye katlar. Gençler için de risk çok daha fazladır.

Kalp hastalıklarının çoğunlukla erkelerde görüldüğüne dair yanlış bir inanış vardır. Bu yüzden kadınlar çoğunlukla tedavi için geç kalırlar. Ailenizde kalp rahatsızlığı olanlar varsa, düzenli muayene olmalısınız. Eğer göğsünüzde ağrı şikayeti varsa, bir kardiyoloğa danışmalısınız.

Stres kalp hastalıklarını tetikleyen önemli bir faktördür. Eğer rahatlamak için alkol alıyorsanız, alkolün de kalbe zararlı olduğunu bilmelisiniz.

Eğer beliniz 88 cm’den kalınsa, obezite riski altındasınız demektir. Haftada 5 gün, 30 dakika sizi terletecek yoğunlukta spor yapın.

Spor yaparken nefesinizi tutmayın. Derin nefes alıp vermek, akciğerlerin kapasitesini arttırır.

Lens kullanıyorsanız, düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Kirli lensler gözleri tahriş ederek enfeksiyon kapmasına neden olur.

Göz muayeneniz sırasında retina kontrolünü de yaptırın. Eğer retinanız şekil değiştirmişse, bu diyabetin veya yüksek tansiyonun belirtisi olabilir.