Gittiğimiz psikolog çocuğumda 'düşük benlik algısı' olduğunu söyledi. Düşük benlik algısınin etkileri nedir? Ne yapmamı önerirsiniz? M.K./Adana
Düşük benlik algısı olan çocuk, sorumluluklardan sürekli kaçar. En ufak bir yenilgide hemen pes eder. Kaybedeceği durumlardan kaçınır. Sürekli başkalarını suçlar. Kendine güveni zayıftır. Sürekli yapamam, bilemem tarzı ifadeler kullanır.

MUTLAKA SOSYALLEŞSİN
Her şeyden önce çocuğunuza inanın, güvenin ve bunu ona hissettirin. Mutlaka kendisine ait bir şeyler yaratın. Ona ait odası, masası, bardağı, hayvanı ya da koltuğu olsun. Bir şeylerin ona özel ve ait olduğunu hissettirin. Ona "Bugün ne yapmak istersin? Bence çok güzel bir park resmi yapabilirsin..." gibi ifadelerle kendi kendine hedef koymasını isteyin. Sorumluluklarını aşamalı olarak artırın. Başardığı her iş için, onu ödüllendirin. Kalabalık ortamlarda cesaretini kanıtlayabileceği işler yapmasına özen gösterin. Olabildiğince sosyal çevreye girmesini sağlayın.

***
Güçlü yönlerini vurgulayın
Yedinci sınıfa giden oğlum yaşıtlarına göre biraz kısa boylu.... Arkadaşları onunla 'ufaklık' diyerek dalga geçiyormuş. Onu nasıl teselli edebilirim? A.T./Manisa
'Akran baskısı' dediğimiz bu durum, daha çok ilköğretim çağındaki çocuklarda görülür. Baskı, kendi yaş grubundaki çocuklar içinde bir davranışı yapması konusunda zorlamayı içerir. Bu baskı da, genelde çocuğun zayıf bir yanının kullanılması ile olur. Çocuğunuz bir gruba dahil olmak isteyecektir. Eğer özgüveni zayıf ve benlik algısı düşük ise bu baskılara boyun eğecektir.

FARKLI ALAN
Gruba kendini kabul ettirmek için ya da güçlü olduğunu göstermek için yanlış işlere girebilir. Bu nedenle çocuğunuza kendine güvenmesi konusunda yönlendirmeler de bulunun. Güçlü yanlarını vurgulayın. Bir hobi ya da farklı bir alanının gelişmesine fırsat verin. Öğretmeni ile konuşarak güçlü yanlarını yansıtması ve sınıfın bu yöne dikkatini çekmesi konusunda işbirliği yapın. Bu bir proje oluşturma ya da bir etkinlik organize etme olabilir. Çocuğunuzun boyunun kısalığından ziyade farklı yönlere de odaklanması gerektiğini fark ettirmeye çalışın.

***
Öğretmenini kötülemeyin
İlkokul birinci sınıfa giden oğlum, öğretmenine "Senin canın dayak istiyor" demiş. Sözce böyle konuşmasını nasıl önleyebilirim? K.L./İstanbul
Her şeyden önce ne olursa olsun, çocuğunuzun yanında öğretmenini kötülemeyin. Öğretmenini eleştirmeyin ya da onun hakkında olumsuz ifadeler kullanmaktan kaçının. Çünkü yanlış yorumlarınız çocukta öğretmenin imajını zedeler. Bu nedenle çocuğunuza öğretmenini dinlemesi gerektiğini, sizin onun işine karışamayacağınızı belirtin. Olası durumda öğretmen ceza verse dahi karışamayacağınızı söyleyin. Ona sınıf kurallarını hatırlatın. Çocuğunuzun bu ifadeyi kullanması sizin de dönem dönem çocuğunuza bu söylemlerde bulunduğunuzu düşündürüyor. Çocuğunuzla olan diyaloglarınızda kullandığınız cümlelere daha edin. Eğer sorun devam ederse uzmandan destek alın.