Siz "Anne ve babalara her zaman iyi bir dinleyici olun" diyorsunuz. Peki çocuğumuza onu dinlediğimizi nasıl hissettirebiliriz? U.Y./Sinop
Aktif dinleme ile çocuğunuzla daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. Dinlendiğini, eleştirilmediğini ya da öğüt verilmediğini fark eden çocuk, hem kendini daha rahat açar hem de size karşı olumlu duygular besler.

GÖZ KONTAĞI KURUN
Her şeyden önce onu dinlemek için zaman ayırın. Yatmadan önce ya da ayırdığınız özel bir vakitte tarafsızca, eleştirmeden sadece dinleyin. Ona değer verdiğinizi hissettirin. Söylediklerini ona kendi cümleleriyle tekrarlayın. Sizin onu dinlediğinizi fark etsin. Söylemek istediklerinden ne anlatmak istediğini yorumlamaya çalışın. Mutlaka göz kontağı kurarak iletişimde bulunun. "Evet anlıyorum çok üzülmüşsün..." gibi geri dönüşler yapın. Cesaretlendirin. Kendini övmesi konusunda teşvik edin. Olumlu yanlarını söyleyerek özgüvenini arttırmaya çalışın.

Benim zamanımda demeyin!
15 yaşındaki oğlumla ne zaman tartışsak kendini öldürmekle tehdit ediyor. Hatta vücudunda çizikler yapıyor. Ne yapmalıyım? Y.T./Bursa
Ergenlik hem bir o kadar karışık hem de zor bir dönemdir. Büyümek ya da halen büyümemiş olmak... Ergen, sürekli bu iki uç arasında gider gelir. Bu nedenle de bazı ergenler, uç davranışlar gösterebilir. Genelde yaşadığı sorunlarla baş edemeyen ergen, kendince çözüm bulmaya çalışır. Çözümleyemediği durumlarda da kendini suçlayarak kendine zarar vermeye başlar. Bu noktada zarar vermesinin derecesi önemlidir. Klinik durum dediğimiz intihar ve ciddi zarar verme durumunda mutlaka psikiyatrik destek almanızı öneririm.

ARKADAŞLARINA BAKIN
Ancak burada ayırt etmeniz gereken nokta; ilgi çekmek ya da istediği şeyleri yaptırmak için mi bu yolu kullanıyor? Bu noktayı iyi etüt etmeniz gerekli. Her ne olursa olsun ergenle aşırı çatışmaya girmeyin. Onu anlamaya çalışın. "Benim zamanımda..." ile başlayan cümleler kurmayın. Arkadaş çevresini ona hissettirmeden araştırın. Kötü alışkanlıkları olup olmadığını kontrol edin.

Haftada üç gün eğitim şart
İki yaşındaki çocuğum hiç konuşmuyor. Doktorlar ona 'A tipik otizm' tanısı koydu. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz? H.L./Malatya
'Atipik otizm' konuşma ve iletişim becerilerinde gerilik ve normale göre sapmalar gösteren bir sorundur. Genelde üç yaşından önce belirtiler gösteren bu sorunun iki yönlü tedavisi mümkündür: İlaç ve özel eğitim... İlaç tedavisi çocuk psikiyatrının gerekli ve ihtiyaç duyduğu durumlarda uygulanır. Özel eğitim ise olmazsa olmazınızdır. Önce genel bir gelişim değerlendirmesi yapılmalı, daha sonra eksik olan becerilerin kazandırılmasına yönelik özel eğitim uzmanından birebir eğitim alınmalıdır. Çocuğunuzun durumuna ve genel şartlara bağlı olarak sizin de haftada en az üç gün bire bir eğitim almanızı tavsiye ederim. Doktorla konuşun!