Burun tıkanıklığından rahatsız olduğu için burun spreyi kullanmaya başlayan hastalara uyarı: Bağımlılık yapabilir.

Burun spreyi bağımlılarının pek çoğunda, bu tip ilaçlara başlamalarına neden olan ek bir burun tıkanıklığı nedeni var. Örneğin “deviasyon” adı verilen burun eğriliği durumlarında, gribal bir enfeksiyon sırasında sıklıkla burun açıcı spreyler kullanılırsa, burun etleri (konkalar) büzüşür ve eğrilik olmasına rağmen hasta burnundan daha önce alamadığı kadar rahat nefes alır. Bu şekilde burun açıcı damla veya sprey kullanımı sürdürüldüğünde bağımlı hale gelinebilir.

"Burun damlası ve sprey bağımlılığı" hakkında bilgi veren Op. Dr. Atilla Şengör, burun açıcı damlalar ve spreylerin içerdikleri bazı maddeler sayesinde “konka” denilen burun etlerini büzüştürdüğünü ve bu şekilde burnun açıldığını, tıkanıklığın ortadan kalktığını söyledi.

Hastaların burundan nefes alabilmenin getirdiği mutluluk ile bu burun sprey veya damlalarını devamlı kullanmak istediğine dikkat çeken Şengör, "Burun açıcı spreylerin basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında 3-4 günden fazla kullanılmamaları gerekir. Burun solunumuyla aldığımız havanın miktarını kontrol eden konkalar ve bunları kaplayan mukoza örtüsü, normal koşullarda 3 saatlik dönemler halinde, sırasıyla sağlı sollu şişip inerek çalışan, burun içi organlarımızıdır. Bu şekilde belirli bir düzen içerisinde buruna giren havanın ısınmasında, temizlenmesinde ve nemlendirilmesinde görev alırlar." diye konuştu.

Bağımlılığın tedavisi mümkün

Halk arasında burun damlası bağımlılığının kesin tedavisi olmayacağına dair yanlış inanış bulunduğunu da kaydeden Şengör, "Hastaları burun spreyi bağımlılığından kurtarmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan bazılarını hasta kendisi de deneyebilir. Örneğin altta yatan belirgin bir burun eğriliği veya alerji durumu da yoksa, burun spreyini tek taraflı bırakmak, yani bir burun deliğini seçerek o tarafa 2 hafta boyunca sıkmadan diğer taraf ile yetinmeye çalışmak, denenebilir. Bu şekilde sprey sıkılmayan tarafın işlevsel olarak kendini toparlama şansı olur. 2 hafta sonra diğer tarafa kullanım da kesilebilir. Bu aşamada aslında hekim kontrolü altında sistemik dekonjesyon (burun açıcı) ve antialerjik tabletler bu tedavi yönteminin etkinliğini arttırır. Konka şişmelerinin uzun vadede yönetilmesinde kullanılan kortizonlu spreylerin kullanımı ve etkinliğinin endoskopik olarak izlenmesi yine hekim kontrolü altında yapılır. Tıbbi tedaviler pek çok hastayı burun damlası bağımlılığından kurtarabilir. Ancak her hastada tıbbi tedavi tek başına yeterli olmayabilir. Bazı hastalarda belirli bir süre sonra şikayetler geri dönebilir ve burun açıcı spreylere hasta tekrar başlayabilir. Burun tıkanıklığına yol açan burun eğriliklerinin septoplasti dediğimiz yöntemle düzeltilmesi ve konka şişmelerinin etkin bir şekilde endoskopik görüş altında Holmium lazer ve radyofrekans gibi tekniklerle küçültülmesi, bu hastaları kalıcı bir şekilde damla bağımlılığından kurtarabilmemize yardımcı olur" dedi.