İyi bir bebek arabasına sahip olmadan önce uyulması gereken kurallar var... Kumaşının değiştirilebilir olması, hafiflik ve güvenlik; hem bebeklerin hem de ailelerinin rahat etmesi için gerekli
Bebeğinize cicili bicili kıyafetler, rengarenk oyuncaklardan önce 'içinde rahat edeceği' bir bebek arabası (puset) almalısınız. Unutmayın ki; bebeğiniz yürümeye başlayana kadar her gün onu kullanacaksınız! Bu yüzden; civciv. bebe.com sitesinin hazırladığı 'puset seçerken dikkat edilmesi gerekenler' listesine göz atın...

HAFİF OLSUN
İhtiyaçlarınıza cevap vermeli: Evinizin konumu, yollarının düzgün mü, yoksa bozuk mu olduğu, müstakil bir evde mi, apartman dairesinde mi oturduğunuz puset seçiminizde oldukça yönlendirici olmalıdır. Çok merdiven inip çıkacaksanız, alüminyum şaseli, hafif bir puset tercih etmelisiniz.
Uzun süre kullanılmalı: Bebeğin üç yaşına kadar kullanabileceği bir puset idealdir. İlk aylarda yatar pozisyonda tutacağınız, bebek büyüdüğünde pusete dönüşebilen arabalar kullanışlı olur. Böylelikle bebeğinizin artan ihtiyaçlarına yeni bir masraf eklenmez. Garanti belgeli ürünlere öncelik verin.
Tekerleklere dikkat edin: Pusette ön tekerleklerin 360 derece kendi etrafında dönebilmesi, bozuk yollarda manevra kabiliyetinizi artıracak, amortisörlü olması ise bebeğinizin rahatsız olmasını engelleyecektir. Otomatik frenler, bebeğinizin güvenliğini sağlar.

EMNİYET KEMERİ ŞART
Güvenliğini düşünün: Pusette emniyet kemeri olmazsa olmaz! Kemer, omuzdan geçmeli ve bebeğin açamayacağı şekilde olmalıdır.
Ayarlanabilir olanı alın: Pusetin, yatma-oturma pozisyonuna göre ayarlanabilir olması gerekir. Böylelikle bebeğiniz uyurken onu yatar pozisyona getirerek omuriliğinde baskı oluşmasını engellersiniz. Bu mekanizma, bebeği sarsmadan yatar pozisyona getirebilmeniz için de idealdir. Yerden gelecek tozlara karşı pusetin çok alçak olmaması gerekir.

KUMAŞ KALİTESİ VE TENTEYE DİKKAT EDİN
Kolay alev almayan, yağmura dayanıklı, kaliteli kumaşlardan yapılmış pusetleri tercih etmelisiniz. Terletmeyen, pamuklu kumaştan yapılmış dolgun ve yıkanabilir kılıflı bir puset, bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir.
Bebek arabasının tentesi en az kumaşı kadar önemlidir. Seçeceğiniz pusetin güneş geçirmeyecek kalınlıkta, çift katlı bir tentesi olmalıdır. Tentede, aşırı sıcaklarda solunması zararlı gazlar çıkarmayan PVC kullanılmalıdır.
Pusetin kolay açılıp kapanabilmesi, kullanım kolaylığı açısından çok önemli. Bu konuda kullanımı en rahat modeller, baston pusetlerdir. Çok yer kaplamaz, kolayca açıp kapanırlar.

ÖNCE SİTELERİ GEZİN SONRA KARAR VERİN
Bebek arabası seçerken önce internette sıkı bir araştırma yapın. 'e-bebek. com', 'kirazbaby. com', 'civciv. bebe.com' gibi bebek ürünleri satan online alışveriş siteleri, pek çok ürünü bir arada görme imkanı sunuyor.

ÇOK ÇEŞİT VAR
'e-bebek.com'da 'bebek arabası' için açılan bölümde çeşit çeşit ürünün bilgisi yer alıyor. Puset fiyatları ve özellikleri de karar vermenize yardım ediyor. "Dokunmadan, iyice incelemeden hiçbir şey almam" diyenlerdenseniz; online keşfin ardından 'gözünüze kestirdiğiniz' pusetlerin olduğu mağazaları gezebilirsiniz.