Manisa'nın Kula İlçesi'nde 14 yıldır diyalize bağlı yaşayan 22 yaşındaki Fadime Dokuzlu, dedesi 77 yaşındaki Süleyman Dokuzlu'dan nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.

Kula'nın Hacıtufan Köyü'nde yaşayan Fadime Dokuzlu, yıllardır böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize bağlı yaşıyordu. Torunun bu durumuna üzülen dedesi, Süleyman Dokuzlu, böbreklerinden birini torununa vermeye karar verdi. Bunun üzerine İzmir'deki Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan gerekli tahlil ve testlerin ardından yaşına rağmen Dokuzlu'nun torununa böbreğinin tekini vermesinde bir sakın olmadığı belirlendi. Ege Üniversitesi Böbrek Nakilleri Birimi Sorumlusu Prof.Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ve beraberindeki bir ekip, Süleyman Dokuzlu'nun böbreklerinden birini torunu Fadime Dokuzlu'ya nakletti. Başarılı geçen ameliyatın ardından sağlığına kavuşan genç kız, büyük mutluluk yaşarken, dedesinin davranışının herkese örnek olması gerektiğini söyledi.

Çiftçi Süleyman Dokuzlu ise torunun durumun yıllardır kendini üzdüğünü belirterek, “Bir yıl önce böbreğimin birini kendisine vermek için kararımı vermiştim. Bunu aile fertlerine de açıkladım. Ancak, yaşım nedeniyle testlerin olumlu çıkıp, çıkmaması konusunda şüphemiz vardı.

Neyse ki her şey yolunda gitti. Torunum için canım feda” dedi.

Kızı için kendisinin de böbreğinin tekini vermek istediğini ancak testlerin uygun çıkmadığını anlatan baba Metin Dokuzlu, “Onu sağlığına kavuşmuş olarak gördüğümüz için çok mutluyuz. İnşallah daha da iyi olacak” diye konuştu.