11867792 - Herşeyi ayaklarıyla yapıyor

A.A

Manisa'da doğuştan sağ kolu olmayan, sol kolunda da yalnızca tek parmak bulunan Gölmarmara Hulki Sanlıtop Anadolu Lisesini öğrencisi 14 yaşındaki Serenay Koruk, ayaklarıyla bilgisayar kullanıyor, yemek yiyor, derslerde not tutuyor.


Akhisar'ın Akselendi beldesinden, servisle Gölmarmara ilçesindeki okuluna gidip gelen Serenay, yaptığı açıklamada, okulun ilk günlerinde
ihtiyaçlarını gidermek için annesinin kendisine refakat ettiğini ancak daha sonra yalnız başına okula gelmeye başladığını anlattı.

Serenay, okul yönetiminin kendisi için özel yaptırdığı ve ayaklarını aktif şekilde kullanabildiği sırada, arkadaşlarının yardımıyla defterini kitabını çantasından çıkarttıktan sonra, sol kolundaki tek parmağı ve ayağıyla kitap ve defter sayfalarını çeviriyor. Ayağıyla ders notlarını tutabiliyor. Arkadaşları da sürekli destek sağladıkları Serenay'ın hayata olan bağlılığına ve ayaklarını adeta el gibi kullanabilmesine gıptayla bakıyor.

Engeline rağmen, hayatta hiçbir zaman karamsarlığa düşmediğini kaydeden Seranay, “Yemeğimi ayağımla yiyorum, ayağımla yazı yazıp, resim çizebiliyorum. Çevremde benim durumumda bir çok arkadaş var. Aileleri kötü davranıyor. Ben, aileme beni okula gönderdikleri için, dışarıdaki hayattan beni koparmadıkları için çok teşekkür ediyorum”dedi.

Serenay, engelinin doğuştan olduğunu, küçüklüğünde babasının, annesine,”Daha ne zamana kadar yemek yedireceksin, artık kendi yedirebilir” demesinin ardından, ayağına kaşığı ve kalemi verdiklerini ve bu sayede ayağını el gibi kullanmayı öğrendiğini söyledi.

Başlarda yazı yazmak zorlandığını kaydeden Serenay, daha sonra yazı yazmaya alıştığını ve ana sınıfından beri ayağıyla yazı yazabildiğini belirtti.

Serenay, engellilerin hiçbir zaman utanmaması, içine kapanmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Kişi mücadelesini devam ettirmeli. Mutlaka önüne bir hedef koymalı. Benim de hedefim Ege Üniversitesi İnkılap Tarihi bölümünde okumak. Bunu başaracağıma inanıyorum”dedi.

Sınıf arkadaşlarından Zeynep Yarık ile Gülistan Yanık da her zaman destek olmaya çalıştıkları Serenay'ı tanımaktan mutluluk duyduklarını, arkadaşlarının mücadele azminden etkilendiklerini anlattı.

Gölmarmara Hulki Sanlıtop Anadolu Lisesi Müdürü Ertuğrul Çelik ise Serenay'ın SBS'de iyi puan alarak okulu kazandığını ve okula başladıktan sonra tüm ön yargıları kırmayı başardığını kaydederek, “ Serenay engelleri kafasında aşmış bir öğrencimiz. Üniversite de iyi bir bölümü kazanacağına inanıyoruz”dedi.