Kayseri'de zihinsel engelli gençler, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Kayseri Şubesi'nin hazırladığı AB projesiyle meslek öğrenmeye çalışıyor.

ZİÇEV Kayseri Şubesi'nin hazırladığı “Zihinsel Engelli Bireyleri Meslek Edindirme Projesi” kapsamında eğitim programı başladı.
Kocasinan Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile ortaklaşa yürütülen projede 14 yaş üzerindeki 25 zihinsel engelliye takı tasarım, el sanatları ve galoş yapımı eğitimi veriliyor. Toplam bütçesi 118 bin 178 avro olan projenin bütçesinin 11 bin 817 avroluk kısmı ZİÇEV tarafından veriliyor.

Yaklaşık 7 aylık eğitim programı sonunda engelli kursiyerlere katılım belgesi verilecek. Engelli kursiyerlerin yaptığı takı tasarım ve süs eşyaları proje sonunda sergilenecek. engellilerin ürettiği galoşların satışı ile de eğitimleri için gelir sağlanacak.

Proje Koordinatörü Şükran Bekarlar, engellilerin istihdamının büyük önem taşıdığını, görme engelli veya bedensel engellilerin istihdam oranının daha fazla olduğunu, ancak zihinsel engellilerin bu anlamda daha geri planda kaldıklarını belirtti.

Bu proje ile zihinsel engellileri meslek sahibi yaparak topluma kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Bekarlar, şu bilgileri verdi:

“AB projesi ile 25 zihinsel engelli çocuğumuza galoş yapımı, takı tasarımı ve el sanatları eğitimi veriyoruz. Eğitimleri Kocasinan Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğretmenleri tarafından veriliyor. Zihinsel engellilerin topluma kazandırılmaları ve hayatlarını başkasına muhtaç olmadan sürdürebilmeleri için bu tür çalışmalar büyük önem taşıyor. Kurslara katılan öğrencilerimiz zevkli anlar yaşıyor, bir şeyler üretmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Proje sonunda bu öğrencilerimizden 3 tanesinin bile istihdamını sağlayabilirsek kar olarak görüyoruz. Proje sonunda öğrencilerimizin istihdamı için İŞ-KUR yetkilileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Aileler de eğitiliyor

Proje kapsamında kurs gören 25 zihinsel engellinin aileleri de eğitime tabi tutuluyor. Engellilerin anne ve babaları haftada 3 gün çocuk gelişim uzmanlarından eğitim alıyor. Aileler, zihinsel engelli çocuklarının eğitimi ve günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda uzman desteği alıyorlar.

Proje kapsamında eğitim alan annelerden Zeynep Özdilek, proje kapsamındaki eğitimler başlayalı kısa süre olmasına rağmen, eğitimlerin faydasını hissettiklerini anlattı.

Çocuklarının eğitimi için çok zorlandıklarını ve günlük hayatta bile çocuklarına bazen nasıl davranacaklarını bilemediklerini ifade eden Özdilek, “Şimdiden eğitimlerin çok faydasını görmeye başladık. Keşke bu tür projeler daha önce hazırlansaydı. Eğitim konusunda geç kalındığını hissediyoruz” dedi.

Eğitim alan anne Necla Dadı da, proje sayesinde hem çocuğunun bir uğraş sahibi olduğunu, hem de kendisinin eğitim aldığını belirtti.
Eğitim programı ile birçok konuda hata yaptıklarını anladıklarını belirten Dadı, eğitim programı ile zihinsel engellilerin nasıl eğitileceği konusunda önemli bilgiler edindiklerini söyledi.

Kurslarda eğitim alarak anahtarlık, toka, kapı süsü, çanta gibi çeşitli süs eşyaları ile galoş üreten engelliler de, yaptıkları işi çok sevdiklerini belirterek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Yaklaşık 7 ay sürecek proje sonunda engellilerin ürettiği ürünlerin sergileneceği belirtildi.