Finlandiya'da bir kaza sonucu görme yeteneğini büyük oranda kaybeden 46 yaşındaki Miikka Terho, tıp dünyasında devrim yaratan mikroçip sayesinde yeniden 'görebildi'. Terho, kendisinden habersiz masaya bırakılan nesnenin, muz olduğunu tahmin etmeden önce onu 'uzun ve kıvrımlı' olarak tarif etti.


Terho, retinasının arkasına yerleştirilen ve göze giren ışığı gözün arkasındaki sinir hücrelerine ulaşmasını sağlayan mikroçip sayesinde ismini de okuyabildi.

Mucize mikroçip, görme yeteneğini büyük oranda kaybetmiş yaklaşık 10 kişide denendi ve en olumlu sonucu 3 kişi üzerinde verdi.

Mikroçip, insanlara günlük hayatlarında kullandıkları birçok objeyi ek bir kamera yardımı olmadan tanıyabilmesine imkan tanıyor.

Uzmanlar uzun süre yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen mikroçipin önümüzdeki dönemde, görme özürlü doğan kişilerde bile işe yarayabileceği konusunda hem fikir.

Oxford Üniversitesi Profesörlerinden Robert MacLaren, "Mikroçipin daha fazla geliştirilmesi gerekiyor ancak yakın zamanda tamamen göremeyen hastaların bile köpeğe ihtiyaç duymadan yürüyebileceğine inanıyoruz." dedi.