Açık Büfeden Yemek Yerken….

Kahvaltı: Kahvaltınız için 2 küçük tabak kullanın.

Birinci küçük tabakta peynir dilimlerinden 2 çeşit seçin. Sert peynirlerin kalsiyum içerikleri fazladır. 4-5 adet siyah ve yeşil zeytin alın. 1 ince dilim kepek ekmeği, çavdar veya mısır ekmeği kesin. Tabağın geri kalan kısmını meyve dilimleri doldurun.

İkinci küçük tabağa domates, salatalık, taze nane, roka, tatlı kırmızıbiber veya yeşilbiber koyun. İçecek olarak açık az limonlu çay veya taze sıkılmış meyve suyu, az süt eklenmiş az kafeinli kahve tercih edebilirsiniz. Kahvaltınızı en az 20, en çok 30 dakika sürecek şekilde yapın.

Öğle yemeği: orta boy bir servis tabağı alın ve gözünüzle dört parçaya bölün. Böylece sevdiğiniz her şeyden azar azar alma şansınız olur.

Dörtte bir kısma zeytinyağlı sebze yemeyi veya 1 adet dolma; dörtte bir kısma ızgara tavuk, balık, köfte veya et sote yemeği, dörtte bir kısma yoğurt, geri kalan kısma az yağ eklenmiş salata ve yanına bir dilim çavdar, kepek veya mısır ekmeği alabilirsiniz.

Akşam yemeği: Daha hazmı kolay, daha az enerji içeren bir öğün olmasına dikkat edin.

Salata, ızgara balık veya soslu tavuk-hindi eti, yanına bir kadeh kırmızı şarap olabilir. Başka bir seçenek ise; tavuk etli, ton balıklı ve peynirli bir salata yiyip, kazandığınız kaloriyi bir küçük sütlü tatlı ile dengeleyebilirsiniz. Meyve suyu, ayran veya siyah bira içecek olarak doğru tercih olacaktır.