A.A

Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Oktay Erözgün, “Radyoloji ünitelerinin fiziki koşullarının iyileştirilmesini, çalışanların özlük haklarının tırpanlanmasına son verilmesini, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasını istiyoruz” dedi
.

Erözgün, Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, radyoloji teknisyen ve teknikerleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Radyoloji Günü'ne buruk bir şekilde girdiğini belirtti. Her yıl onlarca radyoloji teknisyen ve teknikerinin kanserden yaşamını yitirdiğini ifade eden Erözgün, şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanlarının sağlıklarını korumakla görevli kurum olan Sağlık Bakanlığı radyoloji laboratuvarlarında çalışanların geleceğini karartmak için yüksek yargının kararlarını bile hiçe sayarak yeni projeler üretmektedir. Yargı kararlarına rağmen günlük beş saat olan çalışma süresini önce dokuz saate çıkarmış yargı 'dur' deyince de Tam Gün Yasası ile 7 saate çıkarmıştır. Radyasyonun insan sağlığı üzerinde ciddi anlamda olumsuz etkiler bıraktığına ilişkin yüzlerce bilimsel çalışma yapılmışken bakanlık yetkililerinin bu konuda ısrar etmesi anlamsızdır. Bilimsellikle açıklanması mümkün değildir.”

Erözgün, radyoloji ünitelerinin fiziki koşullarının iyileştirilmesini, çalışanların özlük haklarının tırpanlanmasına son verilmesini, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasını istediklerini belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bu haksızlıklar giderilmediği takdirde radyoloji çalışanları bir gün kanser olmamak için şalterleri indirirse birçok hasta mağdur olacaktır. Bunun sorumlusu hiç şüphesiz ki radyoloji çalışanları olmayacaktır. Bunun sorumlusu çalışma ortamlarını iyileştirmeyen ve mesai saatlerini yükselten idare olacaktır.

Her şeye rağmen radyoloji çalışanlarının bu anlamlı günlerini kutluyorum. Sorunlarının giderilmesi, çalışma şartlarının Avrupa standartlarına çıkarılması ve yarınlarından emin bir çalışma ortamına kavuşturulmaları için Tüm Sağlık Sen, radyoloji çalışanlarını yalnız bırakmayacaktır.”