Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada 220 milyon kişi diyabet hastası. Bu sayı 2025'de 350 milyona çıkacak.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ramis Çolak, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 220 milyon kişinin diyabet (şeker) hastası olduğunu söyledi. Çolak, “Her yıl 3.8 milyon kişi de şeker hastalığına bağlı olarak gelişen komplikasyonlar sebebiyle ölüyor. 2025 yılında ise diyabetli kişi sayısının 350 milyona yükseleceği tahmin ediliyor” dedi.

Hemen her ülkede görülen ve insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden diyabetin her geçen yıl daha fazla can alacağı ve bu hastalığa yakalanan kişi sayısının da artacağı belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda çok ciddi uyarılarda bulunduğunu belirten Çolak, “Dünyada ve ülkemizde şeker hastası sayısı giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada şeker hastası sayısı 220 milyona ulaştı. Bu sayının 2025 yılında 350 milyona çıkması bekleniyor. Çok hızlı bir artış söz konusu. Ülkemizde de durum aynı ve gidişat hiç iç açıcı değil” diye konuştu.

Çolak, bu yıl Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler işbirliği ile 15 ilde 540 merkezde yapılan çalışmada Türkiye’de erişkin nüfusta diyabet hastalığı görülme oranının 1997’de yüzde 7.2 iken 2010 yılında yüzde 13.7’ye yükseldiğinin saptandığını söyledi. Diyabet görülme yaşında da düşüş olduğunu kaydeden Çolak, “1997 yılında şeker hastalığı erişkinlerde en sık 45- 49 yaş arasında görülürken 2010 yılında 40- 44 yaşa kadar indi. Çocuklarda da şeker hastalığının özellikle 10- 12 yaş arasında sık görüldüğü tespit edildi” dedi.

Köyde yaşayanlar da diyabetli


Çolak, dünyada her yıl 3.8 milyon kişinin diyabete bağlı olarak gelişen komplikasyonlar nedeniyle öldüğüne dikkat çekti. Prof.Dr. Çolak, “Şeker hastalığının görülme sıklığında yaşanan artışın temel nedeni fast food tarzı beslenme şeklinin giderek yaygınlaşması ve hareketsiz yaşama paralel olarak gelişen kilo alımındaki artış. Obezite sayısında yaşanan artışa paralel olarak şeker hastası sayısında da bir artış yaşanıyor. Bu durumun mutlaka önüne geçilmesi gerekiyor. Çocuklarımıza küçük yaşlarda sağlıklı beslenme şekli benimsetilmeli ve spor yapma alışkanlıkları kazandırılmalı. Türkiye’de 1997 yılında şehir merkezlerinde köylerden daha çok şeker hastası bulunuyordu. Şimdi köylerde de şeker hastası sayısı arttı ve aradaki fark da azaldı” diye konuştu.