Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya, gıda maddeleri ve sağlık üzerine etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan çevrelerin yaptığı bazı açıklamalarının, tüketicileri ucuz ve kaliteli protein içeren tavuk etinden soğuttuğunu söyledi.

Prof. Dr. Karakaya, yaptığı açıklamada, gıda güvenliği hususunda özellikle internet ortamında, doğru bilgilerin yanı sıra çok sayıda doğru olmayan bilgilerin de bulunduğunu belirterek vatandaşların, çoğu bilimsel temellerden yoksun gıda güvenliği ile ilgili bu tür yanlış bilgilere itibar etmemesi gerektiğini vurguladı.

“Tavuk etlerinde hormon kullanıldığı ve bu durumun sağlığa zararlı olduğu” gibi bazı değerlendirmelerin yapıldığını anlatan Karakaya, bu tip beyanatların tüketicileri tereddüte düşürdüğünü oysa gıda ve gıda güvenliği konusunda, gıda eğitimi görmüş uzmanların yapacakları açıklamalara itibar edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Karakaya, konu dışındaki çevrelerin gıda güvenliğiyle ilgili konularda açıklamalarında son derece dikkatli olmaları gerekliğini dile getirdi.

Tavuk vazgeçilmez bir protein kaynağı


Gıda maddelerinin güvenliği ve insan sağlığı üzerine etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayanların yaptıkları açıklamaların kafaları karıştırdığını ifade eden Prof. Dr. Karakaya, şunları kaydetti:

“Gıda maddeleri ve sağlık üzerine etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bir kısım çevrelerin yaptığı bazı açıklamalar, tüketicileri ucuz ve kaliteli protein içeren tavuk etinden soğutuyor. Hiç kimse ortadaki bilgi kirliliğinden etkilenmemelidir. Bu konuda sadece gıda konusundaki uzmanların yaptığı açıklamalar dikkate alınmalıdır. Türkiye, dünyada tavuğun en iyi şartlarda ve tekniklerde üretildiği, çok sayıda modern kesimhanelerin bulunduğu başlıca ülkelerden biridir.

Kırmızı et kilo fiyatının 25-30 liralar civarında olduğu ülkemizde 6-8 liraya satılan tavuk etleri, çok çok önemli vazgeçilmez bir hayvansal protein kaynağıdır. Özellikle yeterli beslenmeleri, sağlıklı gelişimleri için büyük önem taşıyan çocuklar ve gençlerin hayvansal protein ihtiyacını karşılayan en önemli gıdalarımızdan biri tavuk etidir. Türkiye'de üretilen ve gerekli şartlara uygun paketlenmiş olarak marketlerde satışa sunulmuş tavuk etleri, son derece sağlıklıdır. Bu konuda hiç bir şekilde kuşkuya mahal yoktur.”

“Hiç kimse, tavuk etiyle ilgili zihinleri kurcalamamalıdır” diyen Prof. Dr. Karakaya, “Bu konuda yapılan gerçek dışı değerlendirmeler; hem halkımızı tereddüte düşürür hem de önemli ihracat potansiyeline sahip sektörlerden biri olan beyaz et üreticilerini sıkıntıya sokar. Ayrıca insanımız, boşu boşuna ucuz ve sağlıklı hayvansal proteinden yoksun kalır” diye konuştu.

Sağlıklı koşullarda üretilen tavuk etlerinin sözde sağlığa zararlı olduğuyla ilgili hiç bir bilimsel bilgi ya da araştırma sonucuna rastlanmadığını vurgulayan Karakaya, tavuk eti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususun markalı ve standartlara uygun paketlenmiş ürünlerin tercih edilmesi olduğunu sözlerine ekledi.