İşyerinde Formunuzu Koruyun!

Kısıtlı zamanda, açlığımızı bastırmak için, elimiz telefona gidiyor ve yakındaki ilk fast-food alternatifi ile öğle tatilini geçiriyoruz. Oysa işyerinde form tutmanızı sağlayacak ufak ipuçları sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir.

Güne kahvaltısız başlamayın!

Halsiz ve yorgun bir şekilde işyerine girmek istemiyorsanız, sabahları kahvaltı etmeden evden ayrılmayın. Lif bakımından zengin ve yağ oranı düşük yiyeceklerden zengin bir kahvaltıyla vücudunuzu gün boyu dinçlik ve dinamizm aşılayacak besin öğeleri almış olursunuz.

Bilgisayar karşısında yemeyin!

Bitmek bilmeyen işler yüzünden çoğumuz öğle yemeğimi bilgisayar karşısında yemek zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda, konsantrasyon gücümüzü kaybediyor, sindirim sisteminde sorunlar yaşıyor, akşamüstü açlık krizlerine yakalanıyor ve sağlıklı beslenmediğimiz için kilo almaya başlıyoruz. Öğle saatlerinde mutlaka işyerinizi terk edin ve yemek yerken stresli konuları konuşmaktan kaçının.

Haftalık plan yapın!

Eğer ne yiyeceğinizi öğle tatiline 5 dakika kala düşünmeye başladıysanız, seçim yapmak için fazla zamanınız olmadığından en kolay yolu seçerek, fast food tarzı besinlerde karar kılabilirsiniz. En iyisi, tatil olduğunuz Pazar gününüzün boş bir anında, haftalık yeme planınızı oluşturun. Böylece daha sağlıklı ve az kalorili besinler tüketirsiniz.

Yeşili tercih edin!

Sebze, meyve, salata ve baharatlar, tabaklarımızı renklendirmekle kalmıyor, aynı zamanda hafif oldukları için kilomuzu korumamızı saplıyorlar.

Ekmek tüketimini kesmeyin!

Öğle tatilini sadece salata yiyerek geçirmeye çalışmayın. Bu hatalı davranış, akşamüstü açlık krizine girmenize ve şeker , yağ içeren daha zararlı besinler yemenize sebep olur. Öğle yemeğinde tam tahıl ekmeği veya 2-3 kaşık bulgur pilavı tüketirseniz, ihtiyacınız olan karbonhidratı almış olursunuz.

Su içmeyi unutmayın!

Her gün mutlaka su için. Güne başlar başlamaz 2 bardak su içerek sindirim sisteminizi harekete geçirin. Her yemek ve ara öncesi mutlaka 1-2 bardak su içip, 2,5 litreyi gün içinde bitirmeye çalışın.