Muğla'da iş bulamadığı için bir binanın 3. katından atlayarak intihar girişiminde bulunan ve bunun sonucunda ayakları kırılan Celal İncekaya (26), 11 ayda olduğu 9 ameliyatın, ayağının kesilme aşamasına gelmesini engelleyemediğini belirterek, Sağlık Bakanlığı'ndan destek istedi.

Bir hastanın şikayetiyle ilgili Muğla Devlet Hastanesine gelen Ak Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, hastanedeki diğer bir hastanın da “doktor ihmali sonucu bacağının kesileceği” yönündeki iddialar üzerine ortopedi servisinde tedavisi süren Celal İncekaya'yı ziyaret etti.

Özden'e yaşadıklarını anlatan İncekaya, çalışmak için Ocak ayında Ağrı'dan Muğla'ya geldiğini, ancak iş bulamadığını, 1 Şubatta bir iş hanının üçüncü katından atlayarak intihar girişiminde bulunduğunu ve bunun sonucunda iki ayağının kırıldığını söyledi.

Olay sonrasında Muğla Devlet Hastanesine getirildiğini ve doktorunun kendisine “6 ay içerisinde ayağa kalkabileceğini” söylediğini anlatan İncekaya, “Daha sonra ortopedi servisinde tedavim başladı. 5 Şubatta ilk ameliyatımı oldum. Ameliyatın ardından sağ ayağımda enfeksiyon ve iltihaplanma başladı. Bunun ardından sağ ayağımı hissetmemeye başladım fakat doktorum bana her şeyin normal olduğunu söyledi. Bu, 26 Hazirana kadar böyle devam etti” dedi.

İncekaya, 26 Haziranda da Antalya Araştırma Hastanesine sevk edildiğini ve burada kendisine “geç kalındığı için artık yapılacak bir şey olmadığını ve ayağının kesilmesi gerektiğini” söylediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ben bir süre kendime gelemedim. Ayağımı neden keseceklerini sorduğum zaman enfeksiyonun kemikleri çürüttüğünü söylediler. Muğla Devlet Hastanesinde 5 ay boyunca durdurulamayan enfeksiyon Antalya'da 1 hafta içerisinde durduruldu. 14 gün sonra beni sevk ettikleri Akdeniz Üniversitesi Hastahanesinde de geç kalındığını ve ayağımın kesilmek zorunda olduğunu söylediler. Burada da ayağımın kesilmesini kabul etmeyerek, yine Muğla Devlet Hastanesine döndüm.

Sonra İzmir Yeşilyurt Eğitim Araştırma Hastanesine gittim, ama aynı şeyi söyledikleri için Ege Üniversitesi Hastanesine gittim. Burada da bana 'ayağımın kesilmesi gerektiğini, 1 Şubattan 26 Hazirana kadar 8 ameliyat geçirdiğim için ayağımın geriye kalan sinirlerinin de iflas ettiğini, enfeksiyonun kemikleri çürüttüğünü ve tek çarenin ayağın kesilmesi olduğunu' söylediler. Ben de bunun üzerine doktorlara 'Madem ihmal var, o zaman bana rapor verin ayağımı kesin' deyince böyle bir raporu yalnızca Sağlık Bakanlığının verebileceğini söylediler. Bunun üzerine tekrar Muğla Devlet Hastanesine geldim. Plastik cerrahın yaptığı ameliyatla dokuzuncu ameliyatımı oldum. Yara biraz kapandı ama üniversite hastanelerinden bana sorunun dokularda değil kemiklerde olduğu söylendi. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum ama bu konunun araştırılmasını istiyorum.”

Yaşadığı olaylar nedeniyle 2 kez dilekçe ile Sağlık Bakanlığı'na başvurduğunu, ayrıca durumu Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne bildirdiğini anlatan Celal İncekaya, Muğla Devlet Hastanesi'nin ise her defasında bakanlığı yanlış bilgiler vererek oyaladığını iddia etti.
Kendisini Isparta'ya sevk etmek istediklerini, ancak daha sonra vazgeçtiklerini ifade eden İncekaya, “Şimdi de doktorum bana taburcu olacağımı söyledi. Benim ayaklarım sakat ve kesilme noktasında. Beni bu halde nasıl taburcu edecekler anlamıyorum” dedi.

Ne gerekiyorsa yapılacak

İncekaya'nın şikayetini ve iddialarını dinleyen Yüksel Özden de, konuyla ilgileneceğini belirterek, soruşturmanın en ince ayrıntılarına kadar yürütüleceğini söyledi.

Bir ihmal bulunması halinde gereken her şeyin yapılacağını ifade eden Özden, “Her şeyden önemli olan senin ayağının iyileşmesi. Sağlık Bakanlığımız konuya yakın ilgi göstermiş ve soruşturma talimatını vermiş. Hastane ve Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de soruşturmanın sürdüğünü söylediler. Sağlık durumun hakkında gerekli bilgiyi alacağım. Sana burada söz veriyorum, bu olayda bir ihmali olan yanlışlığı olan varsa devletimiz onun üzerine gidecektir” diye konuştu.

Özden, üniversite hastanelerinin İncekaya'ya parası olmadığı için bakmadıkları yönündeki iddialar için de Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bu konuyla ilgili defalarca açıklama yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Hiçbir zaman, hiçbir koşul altında bir hastamıza parası olmadığından dolayı müdahale yapılmaması gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Olayın takipçisi olacağım. Sayın Bakanımız, böyle bir şey söz konusu olması durumunda bakanlığa ve kendisine şikayet edilmesi gerektiğini defalarca söyledi. Sağlık Bakanı ve Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlarımızın sağlığı konusunda çok duyarlı. Bu konunun takibini yapmak ise benim görevim. Emin olun ne gerekiyorsa yapılacak.”

Soruşturma sürüyor

Muğla Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Salih Akkuş ise İncekaya'nın hastanelerine sağ ayak bileğinden kırık şekilde getirildiğini hatırlatarak, “Hasta bir kaç defa bir yerlere gitti ve orada ayağını keseceklerini söylemişler. Bu gelişme üzerine Sağlık Müdürlüğümüz soruşturmayı başlattı ve hastaya soruşturmanın 15 güne kadar biteceğini söyledi. Hasta bizden sağlık durumu hakkında bilgi istiyor, ihmal veya kusur mu var? bileyim istiyor. Hastaya bu konuda en kısa süre içinde bilgi verilecek” dedi.