Konya'da bir çiftin tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen üçüz bebeklerinden birine, kalbinde damar darlığı teşhisi konulması üzerine Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesinde “balon anjiyoplasti” yapıldı.

Konya'nın Çumra ilçesinde ikamet eden Özgül ile Atıf Yüksel Cerit çiftinin iki ay önce doğan ikisi erkek biri kız olan üçüz bebeklerinden Süleyman'ın anne karnındayken kalbinde sorun olduğu tespit edildi.

Anne Özgül Cerit, yaptığı açıklamada, tüp bebek yöntemiyle doğan Ahmet Nabi, Hannan ve Süleyman adını verdikleri üçüzlerden Süleyman'a doğum öncesinde kalbinde sorun olabileceğinin söylendiğini bildirdi.

Üçüzlerin doğumunun ardından Süleyman'ın nefes alıp vermede zorluk çektiğini belirten anne Cerit, şunları kaydetti:

“Tüp bebek yöntemiyle doğan 4 yaşındaki kızım Gülnihal'e kardeş olması için tekrar çocuk yapma kararı aldık. Yine tüp bebek yöntemiyle olan üçüzlerimizden Süleyman'a doğmadan önce yapılan testler sonucunda, kalbinde sorun olabileceği söylendi. 27 Eylülde üçüzlerimi dünyaya getirdim. Doğumun ardından Süleyman'ın nefes alıp verişinde zorluk yaşadığını gördük ve Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesine geldik. Hastanede kalbindeki damarlarda tıkanma olduğu belirlendi. 2 Aralıkta oğluma anjiyo yapıldı. Sağlığı şu anda iyi, taburcu olmayı bekliyoruz.”

Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde ilk kez aortasında ciddi darlığı bulunan iki aylık bebeğe, “balon anjiyoplasti” uyguladıklarını söyledi. Oran, “Yaklaşık 45 dakikalık bir girişim sonrası bebek sağlığına kavuştu” dedi.

Bebeğin aort damarındaki darlık sonucu vücudunun üst bölümünde, kollarında ve beyin damarlarında kan basıncının ileri derecede yükseldiğini belirten Oran, şöyle devam etti:

“Normalde iki aylık bebekte kan basıncının (tansiyonun) yüksek olmaması gerekir. Süleyman bebeğin tansiyonu normalin üzerinde tespit edildi. Ancak işlem sonrası, yapılan kan basıncı ölçümünde tansiyonun düştüğü belirlendi.”

Bebeklerde balon anjiyoplasti

Bebeklerde balon anjiyoplasti yapılmasının büyüklere göre daha riskli olduğunu anlatan Oran, bunun sebebinin bebeklerin damarlarının büyüklere göre daha zayıf olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

İşlem bebeklere yapılırken çok daha dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Oran, sözlerine şunları ekledi:

“Yapılan başarılı balon anjiyoplastilere bağlı olarak günümüzde artık ameliyata verilen hasta sayısı azalmıştır. İşlemden sonra sadece kasığında kateterin yerleştirildiği bir giriş yeri kalmakta, o da 1-2 gün içinde iyileşip kaybolmaktadır. Dünyanın birçok gelişmiş çocuk kardiyoloji merkezlerinden yayınlanan raporlarda, bir yaş altındaki çocuklarda yüzde 30 oranında ikinci bir balon anjiyoplasti işlemi gerektiği, ancak cerrahi girişime nadiren gerek duyulduğu bildirilmektedir.”