Gaziantep’te böbrek yetmezliği nedeniyle üniversite öğrenimini yarıda bırakan 22 yaşındaki Serkan Demirsal, annesi 48 yaşındaki Fatma Demirsal’ın verdiği böbrekle sağlığına kavuştu.

Öğrencilik yıllarında yaptırdığı kontroller sonucu böbreklerinin çalışmadığı ortaya çıkan Serkan Demirsal, 2 yıl diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdürdü. Bu sırada okula gidemediği için, öğrenim gördüğü Karadeniz Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe Bölümü’nü bırakarak memleketine dönen Demirsal’ın nakil için organ merkezine yaptığı başvurulardan olumlu sonuç çıkmadı.

Bu sırada yapılan tetkiklerde, anne Fatma Demirsal ile oğlunun böbreklerinde doku uyumu olduğu belirlendi. Bu gelişme üzerine anne Fatma Demirsal'ın bir böbreği, Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Ünal Aydın başkanlığındaki ekip tarafından, yaklaşık 3 saatlik başarılı operasyonla Serkan'a nakledildi. Böbreğin, yeni vücutta kısa sürede uyumlu bir şekilde çalışmaya başladığı belirtildi.

Tüm organlarım çocuklarıma feda olsun


Annesinin böbreğiyle yaşama yeniden tutunan Serkan Demirsal, “Annem beni önce dünyaya getirdi. Şimdi ise vücudunun bir parçasını vererek yeniden bana can oldu. Onun hakkını nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum” dedi. Serkan’ın dışında 2 çocuğu daha olduğunu ve ihtiyaç olursa vücudunun diğer organlarını da diğer evlatları için seve seve verebileceğini belirten anne Fadime Demirsal da, “Yavrum böbrek rahatsızlığı yüzünden okulunu bile bıraktı. Onu iyileştirmek için her şeyi göze aldım. O yaşasın, sağlıklı olsun gerisi hiç önemli değil. Oğlum için gerekirse canımı veririm. Bir anne çocuğu için her şeyi yapar. Ben de annelik görevimi yaptım. Tüm organlarım çocuklarıma feda olsun.”

Baba Ali Demirsal ise, kendi böbreğinin oğluna uymadığını, ancak annesininkinin yüzde 100 uyumlu çıktığını belirterek, “Oğlum şu an gayet sağlıklı. Ben de organlarımı bağışlayacağım. Herkesi de organ bağışına çağırıyorum” diye konuştu.

70 bin hasta böbrek bekliyor

Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Ünal Aydın da organ bağışının önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Organ bağışı ne kadar çok artarsa, nakil bekleyen binlerce hastamız da sağlığına kavuşur. Türkiye’de 70 bin böbrek, 5 binden fazla da karaciğer nakli bekleyen hasta var. Bunun yanı sıra kalp ve pankreas nakli bekleyen hastalarımız da azımsanmayacak kadar çok sayıda.

Tek kaynağımız insanların organlarını bağışlamaları. Çünkü, insan öldükten sonra organlar toprak oluyor. Öldükten sonra yaşam devam etmeyecek ama, organlar yaşayabilir. Yakınlarınızın kalbinin, böbreğinin başka insanlarda yaşadığını bilmek yakınını kaybedenler için çok büyük teselli olabilir. O nedenle de tüm insanlardan organ nakline destek olmalarını bekliyoruz.”