Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı kanser hastası Dida Kaymaz, Adana’da katıldığı söyleşide, kendi yaşamından verdiği örneklerle kanserle yaşamayı anlatırken, hem kendi ağladı hem izleyicileri ağlattı.

5 Ocak Lions Derneği, Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Kansersiz Yaşam’ konulu halka açık bir söyleşi düzenledi. Söyleşiye, Kansersiz Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Begüm Kayar, 5 Ocak Lions Kulübü Başkan Yardımcısı Tijen Sarı, kulüp üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Söyleşide kendi hayatını anlatan kanser hastası Dida Kaymaz, önce mide kanserine yakalandığını, ardından kolon ve akciğer kanseriyle mücadele ettiği söyledi. Kolon kanserinin karaciğere, akciğerdeki kanserin ise beyne sıçradığını belirten Kaymaz, “Şu anda vücudumda 5 kanser hücresiyle yaşıyorum. Doktorlar bana 6 ay ömür biçmişlerdi ama 6 yıldır çok şükür yaşıyorum. Tedavimi İtalya’da sürdürüyorum” dedi. Hastalığından dolayı yaşama sevincinden hiçbir zaman taviz vermediğini belirten Kaymaz, hayatı sevdiğini ve sıkı sıkıya sarıldığını kaydetti. Bu hastalıkla mücadelede en önemli unsurun moral olduğunu vurgulayan Kaymaz, şöyle konuştu:

"En önemli unsur moral"


“Toplumun tüm bireylerinin daha küçük yaşlardan itibaren kanser hastalığı konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Avrupa ülkelerinde bu yapılıyor, Türkiye’de de aynı çalışmanın yapılması gerekiyor. Vatandaşlar kanser hastasına nasıl davranılması gerektiği konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Hastalığa ilk yakalandığımda hastalığımdan çok çevremdekilerin acıyarak bakan gözleri, ahlı vahlı sözleri beni rahatsız etmişti. Ancak bunların aksine kanser hastasına, ona hastalığını hissettirmeden moral vermek gerekiyor. Biz bunu ailemle birlikte yendik. Ben İstanbul’da, annem ve babam İzmir’de yaşıyor. Annem beni telefonla aradığında ‘hastayım’ dediğimde ‘üşüttün mü?’ diye soruyor. Yani biz artık kanser hastalığını hayatımızdan çıkardık.”

Dida Kaymaz, söyleşi sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Hastalığın kendini hiçbir şeyden yıldırmadığını belirten Kaymaz, “Beni bu halimle bakımlı ve şık görüyorsunuz. Ama ben İtalya’da kemoterapiye girerken bile saçlarıma fön çektiriyorum. Bu benim için büyük moral oluyor” diye konuştu.

Hastanedeki tedavisi sırasında çektiği fotoğraflarını da slayt eşliğinde gösteren Kaymaz, 6 yıldır verdiği mücadeleyi anlatırken, annesi Nevin ve Babası Erol Kaymaz’ın yanı sıra izleyenler de gözyaşlarına hakim olamadı.