Yeni yılda yeni kararlar almak güzel ama strese girip "yeni kararlar alacağım" diyerek aceleci davranmak zararlı olabilir.

Yeni bir yıla girerken hepimiz ister istemez geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini, özeleştirisini, sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, kayıplarımızı ve kazançlarımızı, bunların nedenlerini düşünüyoruz. Yaşam terazisinde hangi koşullar ve nedenler mutsuzluğumuzda birinci derecede rol oynuyorsa onları değiştirmeye çalışıyoruz. Kimimiz yeni kararlar alıyoruz, kimimiz şans oyunlarını abartıp çok paraya sahip olarak mutsuzluk gemisinin rotasını mutluluk limanlarına çevirmeye çalışıyoruz.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt’a göre, yeni yılda yeni kararlar almak güzel ama mutlaka yeni kararlar alacağım diye strese girip, aceleci davranmak, gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşmak, piyango biletlerine tüm umutları bağlamak doğru değil.

Yılbaşında yeni kararlar almak doğru mu

İnsanlar zaman zaman yeni kararlar almak veya aldıkları yeni kararları uygulamaya koymak için belli tarihlere ihtiyaç duyar. Örneğin diyete başlayacak birinin pazartesi gününü beklemesi gibi. İnsanlar genelde Salı günü diyete başlamaktansa Pazartesi günü başlamayı daha çok tercih eder. Yılbaşı da hayata karşı beklentilerimizi, yaşam doyumumuzu yeniden değerlendirmek, hayata karşı bakış açımızı yeniden gözden geçirmek için iyi bir fırsat. Bu tür sorgulamalar için mutlaka yılbaşını beklemek gereksiz. Ancak insanlara bu tür sorgulamaları hatırlatması yönünden fayda sağlar.

Yılbaşında hayatımıza bir an için dışarıdan bakma fırsatını yakaladığımızı belirten Ferahim Yeşilyurt, "Geçen yıl neredeydim, nereye gitmek istiyorum ve şu an istediğim yerde miyim gibi sorular sorarız. Böylece geride bıraktığımız yılın muhasebesini yapmış oluruz. Bu muhasebede kendinizi acımasızca eleştirmek yerine geliştirici eleştirilerde bulunmakta fayda var. Örnek vermek gerekirse, “Neden para kazanamıyorum?” demek yerine, “Nasıl para kazanabilirim?” diye düşünmeye çalışabilirsiniz." diyor.

Geçmişten bir anda kurtulmayı düşünmek hayalci bir yaklaşım


Yeni yılla birlikte insanlar hayata yeni bir başlangıç yapmak ister. Yeni umutlar, yeni beklentiler yeni hedefler belirlemeye çalışır. Ancak bunu yaparken bu beklentilerin çok uçuk ve ulaşılamaz olması kişileri hayal kırıklığına uğratabilir. Yeşilyurt'a göre her ne kadar yılbaşı yeni bir başlangıcı ifade ediyorsa da geçmişteki yaşantımızdan bir anda kurtulup yepyeni bir hayata başlayacağımızı düşünmek hayalci bir yaklaşım.

Uzmanlar insanların yeni yıldan soyut ve belirsiz şeyler beklemektense daha somut şeyler beklemelerini öneriyor. “Yeni yılda mutlu olmak istiyorum” türünden beklentiler yerine “Mutsuz olduğum işimi değiştirmek istiyorum” beklentisiyle bu hedefe yönelik adımlar atmak, daha doğrusu önce karar alıp ardından hedefler koyarak kendimiz için en uygun şartları yaratmaya çalışmak daha doğru.

Şans oyunlarına dikkat

Yılbaşına daha iyi girebilmek, maddi olarak hayatımızı değiştirmek için yılbaşında şans oyunlarına ilgi artırıyor. Özellikle de Milli Piyango çekilişleri yoğun ilgi görüyor. Bu oyunların oynanması yaşamımıza yeni bir renk ve heyecan getirmesi açısından faydalı olabilir. Ancak bazı kişilerin şans oyunlarını çok fazla abarttıkları, bunun bir eğlence ve heyecan getirmesinden ziyade bir kumara dönüştürdükleri görülüyor. Çekilişin sonunda, sonuç olumsuz olduğunda yoğun hayal kırıklıkları yaşanabiliyor.

Şans oyunları belirli ihtimaller üzerine kurulur. Yılbaşında büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali belirlidir ve bu ihtimal de çok yüksek değildir. Büyük ikramiyeyi kazanamadıysanız bu durumu milyonlarca kişi ile paylaştığınızı unutmayın. Sadece ben kazanamadım şeklinde düşünmek, durumu kişiselleştirmek yaşadığınız hayal kırıklığını artıracaktır.