168093 kahvalti - Kahvaltı yapmamak algıyı düşürüyor

Güne zinde bir şekilde başlamak için kahvaltının şart olduğunu belirtildi.

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni Tuba Nergiz, gün boyunca yapılan faaliyetlerde anlama, algılama, anımsama ve verimli bir şekilde çalışma yapabilmek için kahvaltının çok önemli etkileri bulunduğunu bildiren Diyetisyen Tuba Nergiz, öğün atlanmasının ve özellikle uzun bir açlık döneminden (gece) sonra hiç bir şey yemeden güne başlamanın birçok sakıncası olduğunu anlattı.

Vücutta uzun süre açlığa bağlı olarak düşen metabolizma hızının kahvaltı ile arttığını ifade eden Diyetisyen Tuba Nergiz, kahvaltı atlandığında ise vücudun savunmaya geçtiğini ve kıtlığa karşı diğer öğünde yenenleri yağ olarak depoladığını belirtti. Nergiz, bu şekilde vücut yağ oranı arttığından şişmanlama riskinin ortaya çıktığını söyledi.

Sağlıksız kilo artışının beraberinde kolesterol, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet riskini de getirdiğini belirten Diyetisyen Tuba Nergiz, troid enzim hareketliliğinin de uzun süre hissedilen açlık sebebiyle düşeceğini vurguladı.

Sağlıklı bir yaşam için günlük enerji ihtiyacının yaklaşık dörtte birinin kahvaltı ile karşılanması gerektiğini bildiren Nergiz, şu bilgileri verdi: "Uygun bir kahvaltıda; protein kaynakları ile karbonhidrat kaynaklarının her ikisi de bulundurulmalıdır. Örneğin; 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 1 haşlanmış yumurta, 4–5 tane zeytin, domates-salatalık, meyve veya meyve suyu. Günlük enerji ihtiyacı yüksek olan kişiler kahvaltılarına enerji içeriği yüksek bal, reçel, tahin-pekmez de ekleyebilirler. Çocuklar gibi protein gereksiniminin arttığı bireyler içecek olarak süt tercih edebilirler. Fazla zamanı olmayan kişiler de kahvaltıyı atlamak yerine kısa sürede kahvaltılarını tamamlayabilmek için; peynirli poğaça veya peynirli tost ve yanında meyve tüketebilirler."

Yapılan araştırmalara göre, her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapan kişilerin kilolarını koruduğunu söyleyen Nergiz, bu kişilerin daha düşük kolesterol ve daha dengeli kan şekeri seviyelerinin olduğunu sözlerine ekledi.