23B3ADF1C57A60616BA6396CF36C80 - Düşmanını Yakından Tanıma Zamanı
Akciğer
Yeni vaka sayısı: Yılda 19.000
İhtimali azaltın:
Keten tohumlu ekmek yiyin. Journal of the American Medical Association adlı bilimsel dergide yer alan bir araştırmaya göre, bu ekmekteki lignan adlı fitoestrojenler, erkekleri akciğer ve bronş kanserine karşı koruyor. İstanbul Halk Ekmek’in ürettiği keten tohumlu ekmeği deneyebilirsiniz.
Prostat
Yeni vaka sayısı: Yılda 8.800
İhtimali azaltın: Prostatınızı korumanın çok keyifli bir yolu var. Avustralya Kanser Konsülü’nün yaptığı araştırmalara göre, haftada en az 5 kez cinsel boşalma prostat kanseri riskini 3 kat azaltıyor. Araştırmayı yöneten Prof. Graham Giles; “Cinsel boşalma, kanserin oluştuğu kanalların sağlıklı kalmasını sağlıyor.
Cilt
Yeni vaka sayısı: Yılda 7.200
İhtimali azaltın:
Egzersiz ve kahvenin işbirliği cilt kanseri riskini azaltıyor. 2007’de Rutgers Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma egzersiz ve kafeinin farelerde cilt kanseri riskini azalttığını belirlemiş. Çalışmayı yürüten Dr. Allan H. Conney; “Egzersiz ve kafein, ultraviyole ışınlarından zarar gören hücreleri yok etmeyi kolaylaştırıyor ve risk altındaki hücreler, zararlı hale gelmeden yok ediliyor.” diyor.
Mesane
Yeni vaka sayısı: Yılda 5.900
İhtimali azaltın:
Bolca sebze ve meyve tüketin. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre sebze ve meyveleri bolca tüketmek (özellikle koyu yeşil ve sarı renklileri) gırtlak hücrelerinin kansere yakalanma riskini düşürüyor. Bu bitkilerde karoten, C, E vitamini ve lutein gibi antioksidanlar bulunuyor. Ne var ki, sebzeleri kızartmak bu değerli besinleri yok ediyor. Buharda pişirerek besin değerlerini koruyabilirsiniz.