Sokaktaki satıcılardan tutun da en lüks pastenelere kadar satılan, bir bardak çayla beraber afiyetle yediğimiz simitin ne gibi faydalarının olabileceğini düşünmüşmüydünüz? Simiti simit yapan olduğu gibi yediğimizde fayda sağlayan da üzerindeki o lezzetli susam tanecikleridir... İşte simit susamının faydaları:


s - 1 TL ile Gelen Sağlık


'Sesamum indicum' bitkisinin olgun tohumlarından, presleme yoluyla elde edilen sabit bir yağ olan susam yağı vitamin mineral antioksidanlar ve lesitin bakımından zengin bir besindir.


1 - 1 TL ile Gelen SağlıkSusamda, sesamol, sesamin ve sesamolin adında antioksidan bileşikler yeralır.2 - 1 TL ile Gelen Sağlık
Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.


3 - 1 TL ile Gelen Sağlıkİçindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlıkta doğal bir destektir

4 - 1 TL ile Gelen SağlıkJaponyada yapılmış araştırmalar susam yağının bağırsak kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

5 - 1 TL ile Gelen SağlıkSusam yağında beyin ve sinir hücreleri için yararlı olan lesitin bulunur.6 - 1 TL ile Gelen SağlıkSusam tohumu kalbi sağlığı için yararlı E vitamini de içerir.

7 - 1 TL ile Gelen SağlıkKolesterolün ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. Susam yağından elde edilen susaminin kolesterolü kontol altında tutmakta yardımcı olabileceği belirtiliyor


8 - 1 TL ile Gelen SağlıkGüneşten koruyucu yağ olarak kullanılabilir. Güneş ışığındaki UVA ve UVB‘den büyük ölçüde koruma sağlayıcı etkisi vardır.


9 - 1 TL ile Gelen SağlıkEklem sorunlarında ağrının azaltılmasına yardım etmesi susam yağı yararları arasındadır.
10 - 1 TL ile Gelen SağlıkYara ve yanık gibi durumlarda dışardan uygulanır.


11 - 1 TL ile Gelen SağlıkRomatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılır12 - 1 TL ile Gelen SağlıkYorgunluğa karşı enerji verir.


13 - 1 TL ile Gelen Sağlık
Cilt sorunları ve mantar enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.14 - 1 TL ile Gelen Sağlık
Cilt sağlığı için önemlidir. Cildin yaşlanmasını engellemeye yardım eder.
15 - 1 TL ile Gelen Sağlık


Saç diplerine ve tırnaklara sürülür.16 - 1 TL ile Gelen SağlıkSaçları besler ve canlılık kazandırır. Saça ve cilde masaj biçiminde uygulanır.17 - 1 TL ile Gelen SağlıkVitamin ve kalsiyum eksikliği sebebiyle sorunlu hale gelmiş tırnaklar için yararlıdır.
18 - 1 TL ile Gelen SağlıkMasaj yağı olarak aromaterapide önemli yer taşır. Susam yağı Ayurvedik tedavide de sıkça kullanılır.
19 - 1 TL ile Gelen Sağlık


İçindeki doğal lesitin antioksidanların ve de yağa eklenmiş olan diğer maddelerin ciltten kolay bir şekilde derinlemesine emilimini sağlar.
20 - 1 TL ile Gelen SağlıkDahilen müshil olarak kullanılır.


21 - 1 TL ile Gelen Sağlık


Mayonez, soslar ve zeytinyağlı yemeklere ve salatalara lezzet vermek amacıyla da kullanılır.


22 - 1 TL ile Gelen Sağlık