Gastrit, mide iç tabakasının; bir başka deyişle, mukozasının iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla kronik bir tabloyla seyreder. Bu hastalıkta aylarca, hatta yıllarca süren hazımsızlık, şişkinlik, ekşime ve gaz şikayetleri görülür.


Gastrit genellikle ülser veya reflü belirtileriyle, kimi zaman da her iki hastalığı taklit ederek ortaya çıkar. Hastalık, midenin üst kısmında ortaya çıkan ve bazen sırta vurabilen bir ağrı, şişkinlik, hazımsızlık, bazen bulantı ve kusma şeklinde kendini gösterir. Bunlar ülser hastalığının tipik görüntülerindendir. Bu yüzden, gastrite bazen yanlışlıkla ülser teşhisi koyulabilir.

Hastalık reflü belirtileriyle seyrettiğinde ise; gaz, şişkinlik, midede ve yemek borusunda yanma şeklinde ortaya çıkar.

Yüzeysel ülserlerin eşlik ettiği gastritlerde ve bazı karaciğer, akciğer, böbrek ve kalp hastalıklarıyla birlikte görülen, temelde dolaşım bozukluğunun yol açtığı gastrit tipinde ise sızıntı şeklinde kanama, buna bağlı olarak da kansızlık görülür. Nadiren gastritli hasta midesinde sorunlar yaşayacağı endişesiyle daha az yemek yer ve sonucunda kilo verir.

Gastritin büyük çoğunluğunda, mide mukozasının üzerine yerleşerek enfeksiyon oluşturan bakteriler sorumludur. İkinci sırada ise; başta aspirin olmak üzere, romatizma ilaçları yer alır. Bu ilaçlar, mideyi koruyan prostoglandinlerin salgılanmasını önler ve bu bölgeyi besleyen damarlardan kan akışı olumsuz yönde etkilenir. Bunların sonucunda mide mukozasının dayanıklılığı bozularak ortaya gastrit çıkar.

Ayrıca sigar da damarlar üzerinde olumsuz etki yaratarak, mide duvarlarının beslenmesini bozar.

Gastrite neden olan bir başka neden ise; strestir. Çağımızın önemli sorunlarından biri olan stres etkisiyle, mide aşırı asit salgılamaya başlar. Bu durum zamanla gastrit oluşumuna sebep olur.

Aşırı yağlı, fazla sıcak ve soğuk besinler ve içecekler; ya midede asit salgılanmasını artırır, ya koruyucu mukus tabakasını bozar.