Bir önceki yazımızda gastritin nasıl bir hastalık olduğunu ve nasıl oluştuğunu açıklamıştık. Şimdi tanı koyma ve tedavi yöntemlerine göz atalım!

Teşhisin önemli bir kısmı hastadan alınan öyküdür. Muayenenin ardından doktor gereken tetkikleri belirler.

Gastritte kesin tanı, hasta özellikle 40 yaşın üstündeyse ve kansızlık, kilo kaybı, kusmalar, yutma güçlüğü gibi durumlar varsa; endoskopik inceleme ve bu sırada gerekiyorsa, mideden alınan biyopsi ile konulur.Gerektiğinde karın bölgesinden ultrasonografi, bazı kan tahlilleri ve dışkı tahlilleri istenir.

Endoskopi: 8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak, kıvrılabilen, dışı kaygan bir plastik maddeyle kaplı olduğu için yutma sırasında boğaz, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağında tahrişe neden olmayan bir alettir.

Yaklaşık 1 metre olan bu cihazın ucunda yer alan kamera, geçtiği bölgelerin görüntülerini, televizyon ekranına yansıtır. Doktor da bu görüntülere bakarak, incelenen iç yüzeyi görür ve teşhisi koyar.

Bu alet sayesinde bazen ülser ve daha ciddi kanamalara yol açan damar zedelenmeleri sonucu oluşan kanamalara, aletin içinden geçen uzun enjektörlerle ilaç verilir. Böylelikle kanama durdurulup, hastaya gereksiz kan transfizyonu ve ameliyatın önüne geçilmiş olur.

Gastritin tedavisi altta yatan neden göre belirlenir. Eğer, gastrit nedeni en sık görülen Helikobakter Piori’ye bağlı gelişmişse, 10-15 günlük ikili antibiyotik ve mide asidini baskılayıcı ilaçların birlikte kullanılması yeterli gelir.

Gerektiği durumlarda diyet uygulanması, sigara ve alkol kullanımının bırakılması, ağrı kesici ilaçlardan kaçınılması da tedaviye yarar sağlar.

Safra gastriti gibi özel gastrit türleri ise, bazen hayat boyu ilaç kullanmayı gerektirebilir.