522567975989 - Hastalıkla savaşan sivrisinek

Malezya Tıbbi Araştırma Merkezi, sivrisineklerin ısırması sonucu insanlara bulaşan dang hummasını yok etmek için ilginç bir yöntem denedi.

Merkezin laboratuarlarında virüslü sivrisineklere karşı genleriyle oynanmış asker sivrisinekler geliştirildi.

Başkent Kuala Lumpur'daki araştırma merkezinden yapılan açıklamada, hastalık dişi sineklerden bulaştığı için 6 bin erkek sineğin genleriyle oynandığı ve ormanlara salındığı belirtildi. Bu sayede genleriyle oynanan erkek sineklerin, dişi sineklerle çiftleşmesi ve dang virüsü taşımayan kısa ömürlü sivrineklerin oluşması hedefleniyor.

Daha önce deneme aşamasında olan yöntemin başarılı sonuçlar verdiğini duyuran Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, genleriyle oynanan sivrisineklerin de tamamının öldüğünü bildirdi. Sivrisineklerin genleriyle oynanması Asya'da ilk kez Malezya'da gerçekleştirildi. Devam edilecek denemeler de başarılı olursa, kıtada dang humması ile mücadele eden diğer ülker de aynı yola başvurabilecek.

Dang humması, Malezya'da en çok korkulan hastalıklardan biri. Sivrisinek ısırığıyla bulaşan hastalık, yüksek ateş ve halsizlikle başlıyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. Ülkede geçtiğimiz yıl bu hastalık sebebiyle 134 kişi hayatını kaybetti.