Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu, çok fazla insülin salgılanmasının kilo alımına, karaciğer yağlanmasına, kalp damarları ve diğer damarlarda yağlanmaya neden olabildiğini belirtti.

Dr. Mehmet Demircioğlu, insülin direncinin vücutta şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini yapmasındaki zorluk olarak tanımlanabildiğini, vücut normalde şekeri 1 ünite insülinle kontrol altına alacakken böyle bir direnç olduğu için 2- 3 ünite salgıladığını belirtti.

Direnç arttıkça, şeker kontrolü için salgılanan insülinin de artmış olduğunu kaydeden Dr.Demircioğlu, bunun da vücutta gereksiz insülin salgılanması anlamına geldiğini söyledi.
İnsülinin vücutta yağ depolayıcı özelliği olduğunu, çok fazla insülin salgılanmasının kilo alımına, karaciğer yağlanmasına, kalp damarları ve diğer damarlarda yağlanmaya neden olabildiğini anlatan Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu, "İnsülin direnci şikayeti yaşayan kişiler spor yapsalar, dikkatli beslenseler bile kilo vermekte çok zorlanırlar. Küçük atıştırmalıklarla dahi hemen kilo alabilirler. Çok salgılanan insülin alınan gıdaları hemen yağ olarak depolamak isteyecektir. İnsanların metabolizma ayarları farklı farklıdır ancak insülin direnci yüksek olan kişilerde kilo vermek neredeyse imkansız hale gelmektedir. Giderek hep daha çok salgılanmak zorunda kalınan insülin zaman içinde pankreası yorar. Pankreas yetmezliği ve şeker hastalığına kadar gidebilen ciddi bir tablo karşımıza çıkabilir" dedi.

"İLAÇ TEDAVİSİ, SPOR VE DOĞRU BESLENME ÇOK ÖNEMLİ"

İnsülin direncinin birtakım ilaçlarla kontrol altına alınabildiğini ifade eden Dr. Demircioğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı ile birlikte gerekli ilaçlar kullanıldığı zaman kişi kilo vermeye başlar. İnsülin direncini önleyen ilaçlar şeker tedavisinde de kullanılan ilaçlardır ve 2-3 ay içinde insülin direnci kontrol altına alınıp, seviyesi tamamen normale getirildikten sonra ilaç tedavisi sonlandırılır. Böylece kilo alımı, aşırı yağlanma, damar yağlanmaları, ateroskleroz, kalp damar hastalığı riskleri, karaciğer yağlanması riski, özellikle risk altındaki insanlardaki şeker hastalığına doğru gidişat tamamen engellenmiş olur. Özellikle şeker hastalığı riski taşıyan hastalarda insülin direnci tespit edilip, doğru tedavi uygulandığında hastalık hiç başlamadan önlenmiş olur. Bu nedenle insülin direnci zamanında tedavi edildiğinde şeker hastalığı riskini ortadan kaldırmak mümkündür. "

Aşırı yağ dokusu ve kilonun insülin direncini artırdığını kaydeden Dr. Demircioğlu, insülin direncinin bazen genç kadınlarda polikistik over sendromu gibi sağlık sorunlarına neden olabildiğini ancak kilo konusunun tam bir kısır döngü olarak tanımlandığını anlattı.