Sağlık Bakanlığı cep telefonlarının insan sağlığına zararları konusunda hazırladığı bir raporla vatandaşlara kullanım konusunda uyarılarda bulundu

Sağlık Bakanlığı cep telefonlarının insan sağlığına etkileri konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi ve önerilerin belirlenmesi için ''Elektromanyetik Alanların Sağlık Etkilerini Değerlendirme Alt Kurulu'' oluşturdu. Kurul cep telefonu kullanılması ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporda vatandaşlara , kullanım konusunda şu uyarılar yapıldı:
Cep telefonundan yayılan dalgaların zararlı etkilerinden korunmak için Kablolu kulaklık kullanılmalı veya "hoparlör'' moduyla görüşme yapılmalı.
Çocuklarda cep telefonu kullanım yaşı geciktirilmeli.
Hamilelerin cep telefonu kullanmaları önerilmez.
Acil durumlar dışında cep telefonu kullanılmamalı ve mümkün olan her durumda cep telefonu yerine kablolu sabit telefonlar kullanılmalı.
Görüşmeler mümkün olduğu kadar kısa tutulmalı ve daha çok kısa mesajlardan yararlanılmalı. Numara çevrildikten sonra hat bağlanıncaya kadar telefon vücuttan uzak tutulmalıdır.
Cep telefonlarının olabildiğince vücuttan uzakta kullanılmalı ve bulundurulmalı. Özellikle kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzakta durmalı.
Bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonu bulundurulmamalı.
Uyurken cep telefonları kapatılmalı, kapatılmayacaksa başucundan en az 1 metre uzağa konulması önerilir.
Cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanmayın veya taşımayın. Çünkü araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddeti, yolculara açık havadakinden daha fazla etki ediyor. Öte yandan ABD'de yolda yürürken cep telefonuyla konuşmanın ve müzik dinlemenin yasaklanması bir yasa teklifiyle gündeme geldi.