Son yıllarda kaplıca turizminde hatırı sayılır bir pay alan Çankırı'da tesisler son derece kaliteli.
Çankırı kaplıcaları başta 'kralların hastalığı' olarak bilinen 'Gut'a da çözüm sunuyor. Bu hastalık eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve ısı artışı ile ani olarak gelişen, şiddetli ataklarla seyreden ve vücuttaki ürik asit fazlalığından oluşuyor. Şifalı sular ayrıca cilt, mide, kalp ve damar hastalıkları tedavisinde de mucizeyi gerçekleştiriyor. İşte şehrin şifalı sularından bazıları:

ÇAVUNDUR TESİSLERİ

54 derece sıcaklığı olan kaynak, Kurşunlu İlçesi'nin Çavundur Beldesi'nde bulunuyor. İçme kürleri olarak değerlendirilmesi halinde karaciğer ve safra yolları yetmezliği, sarılık, pankreas, gut, bağırsak, böbrek ve idrar yolları iltihaplarında; banyo kürü olarak kullanıldığında ise böbrek taşı oluşumuna iyi geliyor. Ayrıca bu şifalı suyun ağrılı hastalıklar üzerindeki olumlu etkisi de uzmanlar tarafından kanıtlanmış bulunuyor.

ACISU İÇMESİ

Kurşunlu İlçesi'nin Hacımuslu Köyü yakınlarındaki Acısu İçmesi, geniş bir çayırlığın çeşitli yerlerinden kaynıyor. Bir bataklık oluşturan kaynak, 15 derecelik sıcaklığıyla mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, pankreas hastalıklarında etkili oluyor. Şifalı suları, kan ve safra dengesini düzenlerken aynı zamanda karaciğer ve sarılık hastalıklarına da iyi geliyor.

Karaciğer rahatsızlıklarını bu besin takviyeleriyle yenebilirsiniz!

ŞIHLAR NEZLE SUYU

Kaynak, Korgun İlçesi'ne bağlı Şıhlar Köyü yakınlarındaki bir dere yatağının kenarında yer alıyor. 12 derece sıcaklığı ve betonla çevrili bir çeşmesi bulunan su, içme kürü olarak da değerlendiriliyor.

BOZAN HAMAMI

Ilgaz İlçesi'nin Aşağı ve Yukarı Bozan köyleri ara sında bulunan maden suyu, üstü açık, çevresi kapalı iki ayrı havuzdan oluşuyor. 16 derece sıcaklığa sahip olan kaynak, banyo olarak cilt hastalıklarına, içme olarak da sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor.

MELAN İÇMESİ

Kurşunlu İlçesi'ne 20 kilometre mesafede yer alan maden suyu bir yamaçtan çıkıyor. Sıcaklığı 18 derece olan sudan akciğer, safra kesesi, idrar yolları, romatizma, kırıklar, böbrek taşı rahatsızlıkları ile mide, karaciğer ve bağırsak hastalıklarında yararlanılıyor.

ILISILIK MADEN SUYU

23 derece sıcaklığı olan sudan içme kürü olarak yararlanıldığı gibi banyo uygulamalarından da olumlu neticeler alınıyor. Kaynak mide, karaciğer, bağırsak, safra kesesi rahatsızlıklarına deva oluyor.

SGK'LILAR İÇİN FIRSAT

ÇANKIRI'daki kaplıcaların bir diğer özelliği de SGK'lıların çok az ücret ödemeleri. 2007 yılından itibaren birçok tesis, SGK'lılar için toplam ücretin sadece yüzde 30'u ücret alıyor. Emeklilerin daha çok tercih ettiği Çankırı kaplıcalarına ulaşım da son derece kolay. Kent merkezinden kaplıcalara seferler düzenleniyor.